Kıyıdan Teke ile Levrek Avcılığı - Kıyıdan Teke - Levrek Avcılığı

Kıyıdan teke ile levrek avlamak için ilk önce teke bulmamız lazım.Yani avlanacağımız liman içinde teke barınıyor olması lazım.Bu av sadece içinde teke yaşayan limanlar içindir.....


Malzeme: 1 x fener
1 x derin kepçe
1 x strafor parçası
1 x kasnak ve 0.30 (en kalın) misina
1 x 02 no siyah çapraz mustad iğne
1x jilet


Avlak: kaya diplerinde,tekne altlarında,liman duvarı diplerinde yaşayan tekelerin oldugu bir liman.Zaman: Gece (ay olmasın) ve liman içinde,su üstünde balık hareketliliği varsa en iyi zamandır.


İlk önce fenerimiz ile kaya dipleri,liman duvarları vs... teke avlıyacagız ama iri olanları seçelim.tekeleri tuttuğumuz zaman öldürmeden barındıralım.Unutmamak lazım ki ay ışığı teke avcılıgını bozar teke karanlıkta parlar.


Tekeyi tuttuk.ilk önce boynuzunu kırıyoruz.Kırmazsak levrek tekenın boynuzunun ona zarar vereceğini düşünerek nazlı davranır.

Tekenın kuyruğunun 2. boğumundan iğneyi geçiriyoruz.


Strafordan fındık kadar bir parca kesiyoruz ve yarısına kadar jiletle yarıyoruz.Sonra limanın derinliğine göre (mesela 4mt derinlik varsa kestiğimiz köpük parcasını 2mt ye ayarlayıp jiletle kestiğimiz yerden misinaya geçiriyoruz.( derinliğin yarısı)Sonra oltamızı biraz ileri atıp boşlugunu alıyoruz ve yere 10 mt kadar kalama bırakıyoruz ve oltamızın basından ayrılmıyoruz.Levrek tekeyi agzına alınca 10 mt kadar agzında tutup sonra yutacaktır işi riske atmamak lazım.


Alıntı..

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1897
favori
like
share