Uzuntarla Köyü Çaykara Resimleri -Alisinos Köyü Çaykara - Çaykara Uzuntarla Köyü Resimleri - Uzuntarlaköyü hakkında
1583 tarihli tahrir kayıtlarında adı ilk kez ayrı bir köy olarak geçen Uzuntarla daha önce Ogene karyesi içinde yer alıyordu. Eski Çaykara – Bayburt anayolunun Cevizli mevkiinden sağa sapıp 3-4 km. gidilerek varılan Uzuntarla bir inziva ortamı özelliği taşır. Önceleri medrese eğitiminin ileri düzeyde olduğu bu köyde Şeyh Muhammet Efendi’nin ziyaretgâh olan türbesi bulunmaktadır.
İlk yerleşen aileler Köknar’dan gelen ailelerdir.
Değişik alanlarda ün kazanmış ailelerden bazıları şunlardır: Osmanefendioğulları, Mahmutoğulları, Dingiloğulları, Deliosmanoğulları, İnceoğulları, Hacıibrahimoğulları, Demircioğulları, Çekiçoğulları, Aydınlıoğullarıdır.
Dar bir vadinin son derece dik yamaçlarında geleneksel ahşap yapılarla yer alan Uzuntarlada ziraat ürünü olarak patates, mısır ve fasulye yetiştirilir. Önemli geçim kaynaklarının başında hayvancılık gelmektedir. Bugün değişik nedenlerle köy nüfusu epeyce azalmıştır. Kalanların da çoğu yaşlılar olduğu için emek isteyen üretim, yok denecek düzeye düşmüştür. Yurt içi ve yurt dışı gurbetçilik en önemli gelir kaynağıdır.

İlçe: ÇAYKARA

İL: TRABZON


Köy Muhtarı: Abdullah GÜL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 462 628 83 58

Cep Telefonu:

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 / 547

1997 / 480

İle Uzaklığı: 99 km

İlçeye Uzaklığı: 25 km

Rakım: 1100 m
Çaykara Uzuntarka Köyü alt yapı bilgileri


Çaykara Uzuntarka Köyüne ait bilgi ve resimleri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1504
favori
like
share