Futbol dünyasında yeni bir dönem açılıyor. UEFA'nın uzun süredir çeşitli karşılaşmalarda test ettiği "5 hakem uygulaması" resmileşiyor.
UEFA Başkanı Michel Platini FIFA teknik komitesi ile yaptığı son görüşmenin ardından gelecek sezon UEFA Avrupa Ligi'nde 5 hakemli sistemin uygulanacağını söyledi.
Yeni uygulamada bir orta, iki yan hakemin dışında iki de özel çizgi hakemi mücadelede görev yapıyor. Bir süredir çeşitli milli maçların U19 kategorisinde ve Brezilya'da denenen sistemden alınan olumlu geridönüşler sonrasında bu yeni uygulama ilk kez bir büyük turnuvada, UEFA Avrupa Ligi'nde gerçekleştirilecek.

UEFA Avrupa Ligi'nde de sistemin olumlu işlemesinden kısa bir süre sonra ise bir çok ülkenin federasyonunun kendi liglerinde de bu uygulamaya geçeceği ifade ediliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 413
favori
like
share
nis_2 Tarih: 18.06.2009 11:57
göreLim bakaLıM
okanoo28 Tarih: 18.06.2009 11:50
5 hakem olayı futbolun hata yönünü azaltacaktır...

ama alışılagelmiş bir düzenin dışına çıkılması nasıl bir yorum getirecektir...

yardımcı hakemlerinde çizgi hakemlerinde aynı anda çizgide bulundukları bir anda gol yada gol değil kararında ters düşmeler olursa işin içerisinden çıkılması cok zor olur... daha fazla spekülasyon.. daha fazla hakem tartışması yaşanabilir...

3 hakem saha da göz teması ile zar zor anlaşırken 5 hakem nasıl anlaşır orası meçhul...

bekleyelim görelim