Mikrodalga hakkinda bilgiler - Mikrodalga tanimi - Mikrodalga nedir

Mikrodalga frekansları genel olarak 300-300.000 MHz frekans aralığını kapsar. Mikrodalgalar elektromanyetik dalga olarak yayılırlar; radarlarda, mikrodalga fırınlarında, cep telefonlarında, kablosuz Internet erişiminde, Bluetooth kulaklıklarda, mağaza güvenlik sistemlerinde, mikrodalga frekansları kullanılır. "Mikrodalga" sözü elektromanyetik dalganın dalga boyunun 1 metreden kısa olduğu frekansları tanımlar. Dalga boyunun 1 cm'den kısa olduğu frekanslara (30-300 GHz aralığı) "milimetrik" dalga ismi de verilir. Dalga boyunun 1 mm'den kısa olduğu frekanslara (300-3000 GHz) "submilimetrik" dalga ismi verilir.

Gamma ışınları, morötesi (ültraviyole) ışınlar, X ışınları, görünür ışık, radyo dalgalan hep birer elektromagnetik ışınım türüdür. Bunları birbirinden ayıran özellik, farklı dalga boyu aralıkla-nnda ışımalandır. (Dalga boyu, dalganın birbirini izleyen iki tepe noktası arasındaki uzaklıktır.) İşte mikrodalgalar da, dalga boyu 0,1 ile 100 cm arasında değişen bu tür enerji dalgalandır. Mikrodalgalar, elektromagnetik tayfta kızılötesi (enfraruj) ışınım ile radyo dalgalan arasındaki bölgede yer alır.
Bütün elektromagnetik ışınım biçimleri gibi mikrodalgalar da, uzayda ışık hızıyla yol alır. Mikrodalgalar gözle görülemez, ama uygun verici ve alıcı aygıtların yardımıyla incelenebilir. Tıpkı görünür ışık gibi yansır, kırılır ve kırınıma uğrar. Uzak cisimleri izlemek için kullanılan radar sistemlerinde, mikrodalgaların yansıma özelliğinden yararlanılır. Mikrodalgalar uydularca alınabilir, yükseltilebilir ve alıcılara odaklanabilir; bundan yararlanılarak, canlı televizyon yayınları ve telefon görüşmeleri anında dünyanın her yerine ulaştırılabilir. Bir mikrodalga demeti, bir kablodan çok daha fazla telefon görüşmesini iletebilir. Günümüzde birçok güvenlik sisteminde mikrodalga vericileri ve alıcıları kullanılmaktadır; mikrodalga sinyalinin frekansındaki bir değişiklik, dalgaların, korunan alanda hareketli bir cisime rastlamış olduğunu gösterir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 755
favori
like
share