İnternette İş Bulmanın İncelikleri nelerdir

İnternet sitelerine iş başvurusunda bulunmanız yetmiyor. Bunun da "püf" noktaları var. Doğru yöntemleri izlerseniz, kariyer sitelerinde iş bulma olanağınız çok yüksek. İnternet, iş arayanlara sınırsız fırsatlar sunuyor. Tabii her şeyi kuralına uygun yapmak kaydıyla.

Artık, işverenler iş kriterlerinin dışında; özgeçmişin genel düzenine, yazım hatalarına, fotoğrafa, doğum yerine (hemşehrilik) gibi ayrıntılara dikkat ediyor. Örneğin; pek çok internet sitesinde eleman arayan firmalar için özellikle CV'lerde yer alan güncelleme tarihi büyük önem taşıyor. Arama sonucunda gelen CV'ler güncelleme tarihine göre listeleniyor. Dolayısıyla CV'sini güncel tutan adaylar veritabanı içerisinde yapılan aramalarda en üst sıralarda yer alıyor. Bu da, adayın iş bulma şansınızı arttırıyor.

KARİYER.NET'TE ÖNCELİK YENİLERE

3 milyon özgeçmişin bulunduğu kariyer.net'te fotoğrafsız CV'ler çoğu zaman dikkate bile alınmıyor. Siz CV yolladım, iş bitti diye düşünüyorsunuz, yanılıyorsunuz. Firmaların detaylı arama yaptıklarını ve daha ilk etapta pek çok adayı seçtikleri kritere göre elediklerini söyleyen Kariyer.net Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Say, ' Adayın işe uygun eğitim almış olması, deneyim, gerekiyorsa yabancı dil seviyesi, sigara kullanıp kullanmadığı, özgeçmişin fotoğraflı, adayın ehliyeti olması gibi pek çok konuda kriterlere göre arama yapabiliyorlar. Bu nedenle adaylar kendilerine uygun iş ilanlarına başvurmaya dikkat etmeli. Çünkü işverenler arama yaptıklarında anahtar kelime kullanarak bu özgeçmişlere öncelik verebiliyor. İşverenler hep güncel özgeçmişleri değerlendirme eğilimindedirler' diyor.

Kurucu Ortağı Deniz Ağgül Güler de bazı sitelerde kullanılan 'anahtar sözcükler'in seçiminin önemli olduğunu söylüyor. Satış alanında iş arayan bir gıda mühendisi örneğin 'gıda, mühendis, gıda mühendisi, satış, pazarlama' gibi sözcükleri girebilir. Güler, MBA yapmışsa ayrıca bunun da belirtmesi gerektiğini söylüyor.

Dikkat edilecek noktalar

İnternetteki iş ilanlarına, e-posta ile özgeçmiş gönderirken bunlara dikkat edin:


Dosya adının cv.doc yerine adayın adını, soyadını, pozisyonu veya referansı içermesine


Toplu gönderim yerine tek tek gönderim yapmaya


Mutlaka ama mutlaka kapak mektubu kullanmaya


Ekli özgeçmişinizin veya mümkünse bilgisayarınızın virüslü olmamasına


Konu bölümüne mutlaka açıklayıcı bilgi (referans, pozisyon, meslek v.b.) yazmaya


Her ilana ayrı hazırlanmış özgeçmiş göndermeye


İş ararken, mümkün olduğu kadar halen çalıştığınız kurumun olanaklarını kullanmamaya


Özgeçmişinizin güncel tutulmasına


Detaylı deneyim bilgilerinin oluşturulmasına


Yazım hatalarına yer vermemeye.

En çok eleman arayan sektörler

Son dönemlerde, internetteki iş ilanlarında özellikle taşımacılık, bankacılık, otomotiv, bilişim, kimya ve çağrı merkezi sektörlerinde eleman ihtiyacında artış yaşanıyor. Buna paralel olarak da, satış ve pazarlama, üretim ve mühendislik hizmetleri, bilişim teknolojileri gibi uzmanlık alanları ön plana çıkıyor. AB ilişkileri ile birlikte, kalite proses uzmanlığı, çevre ve dil uzmanlığı gibi özelliklere sahip danışmanlar öncelik alıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 503
favori
like
share