Compex'te Crysis'i yakından görme imkânı bulduk ve bayıldık. Kesinlikle oyun sektöründe bir devrim.


Günlerden 26 Mayıs Cumartesi� Evde işsiz güçsüz oturmaktan sıkılmışım. Compex'e gidip dolaşmak belki bir de haber yakalarım umuduyla evden çıktım. Compex'e gittim ve ilk katta ki kayda değer şeyleri gördükten sonra alt kata indim Intel GameX festivalini görmek için. Tam festival alanının içine girdim sol taraftaki bir TV'de Crysis videosu. Hepsini izledik artık diyerek kafamı çevirdim ki ne göreyim. Kanlı canlı bir Crytek görevlisi gerçek olarak oynuyor oyunu. Karşımda Crysis!

Sevgili Intel sağolsun Crytek'i almış Compex'e getirmiş. Taa Almanyalar'dan gelen Crytek yetkilisi kardeşlerimiz karşımızda oyunu oynuyor. Şüphesiz ki Crytek firması da istemese gelmezdi Istanbul'a. Bu yüzden kendilerine de teşekkürleri bir borç biliyorum.

Gelelim oyuna; ilk olarak oyun büyük ekranda gösterilse de ben oyunu oynayanın yanında durmayı ve gerçek olarak birisinin bunu oynarken görmeyi istedim. Bazı şeyleri detaylı incelemek çokta mümkün olmadı çünkü oynayan çocuk artık kaç kez o bölümü bitirdiyse değme FPS üstadlarına taş çıkartacak şekilde hareket ediyordu. Silaha yaptığı eklemeleri ve güç, hız, zırh gibi özelliklere geçişleri görmek nerdeyse imkânsızdı. Bize her türlü özelliğini gösterdi o bir gerçek.

[FONT=ARIAL][COLOR=BLACK] Video'da gördüklerimizi oynadık Şimdiye kadar duyduğumuz, işittiğimiz, videolarda gördüğümüz her şey doğruymuş bunu anladım. Ağaçları devirebiliyorsunuz emin olabilirsiniz. Şaka bir yana her şeyi yakıp yıkabiliyorsunuz. Bazı durumlarda evin çatısını indirip yukarıya çıkarak düşmanlara sürpriz de yapılabiliyor ama buna aldanmayın çünkü düşmanlarda aptal değil. Bazı silahlarda Secondary Fire özelliğine geçince ( yani göz gez arpacık durumu) etraf bulanıklaşıyor (Blur). Bu durum yakından bakıldığında inanılmaz bir gerçeklik katıyor itiraf etmeliyim. Oyunu bize gösteren Alman arkadaş sadist olsa gerek sürekli adamları boynundan tutup oraya buraya fırlatıyordu. Kardeşi kardeşe vurdurttu bir nevi.

Yapay zekâ ise gördüğüm kadarıyla oldukça iyi. Tam adamı vurmak üzereyken şarjörü boşalan arkadaş evin arkasına saklandı ve çıktığında diğer adamın arkadan dolaşmak üzere diğer köşeden kaybolduğunu gördüm. Zaten bulunduğu yerden çıkmasaydı kesin ölmüştü çünkü LPG tankının arkasına saklanmıştı.

[FONT=ARIAL][COLOR=BLACK] Sunumu yapan CryTek yetkilisi de böyle bir hizmetten dolayı heyecanlı idi Tüm bu güzelliklerin yanında oyunda bir an için bir şey dikkatimi çekti. Oyunda donmalar oluşuyordu. Nasıl bir kasa kullanıyorlar diye bakınırken FEEL kasanın yanında NVIDIA 8800'ü gördüm ve gerçekten içindemi diye merak ettim. Konuştuğum Intel yetkilisi kasada 4 çekirdek kullandıklarını ve 8800'unde dâhil olduğunu söyledi(içini açıp bakmadım ne kadar doğru bilemem ama böyle bir oyun için gerçek olsa gerek). Bunun yanında bu sürümün daha demo bile olmadığını sadece gösteri amacıyla hazırlandığını ve oyunun yılsonunda çıkmasının planlandığını da belirtti. Ufak tefek donmaları da oyunun tam sürüm olmamasına vermek gerek sanırım.

Yazımı bitirirken 2 şey söylemek istiyorum değerli okurlar. Birincisi bu oyun şahsi fikrim gerçekten bir devrim olacak. İkincisi ise eğer adam gibi bu oyunu oynamak istiyorsanız tüm harcamalarınızı durdurun ve para biriktirmeye başlayın çünkü gerçekten ihtiyacınız olacak.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 319
favori
like
share