ucuz ampullerin zararı

Elektromanyetik Çalıştayı'ndan çok önemli uyarılar çıktı... Bakın cep telefonları, TV'ler vb... hayatımızı nasıl etkiliyor?

Radyasyonlu ampullerin cep telefonlarına yakın radyasyon yaydığı belirtildi. Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü'nden Prof. Dr. Osman Çerezci, "Tasarruflu ampulün yaydığı radyasyon, 20 santimetrelik alan içinde 10- 15 birim arasında değişmektedir. Cep telefonlarında bu oran 15- 20 birim" dedi.
Antalya'da toplanan ''Elektromanyetik Dalgaların Biyolojik Yapılarda Etkileşim ve Etkileri ile Güvenlik Önlemleri 2009 Çalıştayı''ndan şu önemli uyarılar çıktı:

1. Elektromanyetik radyasyon kişilerde göz yanmaları, baş ağrıları, asabiyet ve uzun vadede bağışıklık sisteminde zayıflatıcı etkilere neden olabilir.

2. Uzun süreli cep telefonu kullanımı kalıcı duyma bozukluklarına, kan beyin bariyerinin zedelenmesine, kalp rahatsızlıklarına, sperm sayısında azalmaya, lenfoma kanserine neden olabilir.

3. Cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalga boyuyla 5 yaşındaki bir çocuğun kafatası çapı aynı ölçüde. Bu da çocukların doğal gelişimini etkiliyor.

4. Ne yazık ki baz istasyonlarının sayısı hızla artıyor. Baz istasyonunun bulunduğu bina en şanslı bina. Çünkü baz istasyonundan yayılan dalgalar çevreye doğru genişliyor.

5. Uyurken televizyonu açık bırakmak rüya görmede azalma, kafa ve yüzde yanma hissini ortaya çıkarıyor.

6. Masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlara oranla daha az tehlikeli.

7. Tasarrflu ampuller de radyasyon yayıyor. Cep telefonları kadar olmasa da, markası ne olursa olsun tasarruflu ampuller yerine akkorlu ampuller tercih edilmeli. En azından çocukların odasında akkorlu ampuller kullanılmalı.

8. Düşük tavanlı evlerde tasarruflu ampul kullanımı daha riskli. Tasarruflu ampulün yaydığı radyasyon, 20 santimetrelik alan içinde 10- 15 birim. Cep telefonlarında ise bu oran 15- 20 birim. Tasarruflu ampullerin avizelere tavana bakacak şekilde takılması radyasyon etkisini azaltır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1253
favori
like
share