saç beyazlaması - saç neden beyazlar

Uzmanlarca yapılan araştırmalar sonucunda saçların beyazlamasının nedeninin, saç boyalarında da kullanılan hidrojen peroksit olduğu belirlendi.

Almanya’daki Mainz Üniversitesi Biyofizik Enstitüsünden Prof. Heinz Decker, hücrelerin ürettiği hidrojen peroksidin, saçın yaşlanmayla birlikte beyazlamasında anahtar rol oynadığının saptandığını belirterek, bu bulgunun saçların erken ağarmasına karşı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayabileceğini söyledi.

Daily Telegraph’daki habere göre, Prof. Decker, beyazlatıcı madde olarak da kullanılan hidrojen peroksidin, yaşlandıkça saç köklerinde büyük miktarlarda toplandığını ve sonunda renk pigmenti melaninin sentezine mani olduğunu bildirdi.

Vücudun tümünde küçük miktarlarda üretilen hidrojen peroksit (H2O2), normalde bu kimyasalı parçalayarak su ve oksijene dönüştüren bir enzimle etkisizleştiriliyor. Ancak yaş ilerledikçe, bu enzimin seviyesi düşüyor ve böylece hidrojen peroksit birikimi artıyor.

Bradford Üniversitesinden meslektaşlarıyla birlikte çalışan Decker, hidrojen peroksidin, tahrip olmuş proteinlerin onarımı için gereken enzimleri de engellediğini belirtti.

Tüm bu süreç sonunda renk pigmentleri saç kökünden ucuna kadar tedricen kayboluyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 555
favori
like
share
mollycan Tarih: 03.06.2009 17:25
Isabet olmus :72:
AYIŞIĞI Tarih: 03.06.2009 16:54
aslında konu mankeni yoktu
bende beğendiğim için kendisini
aklıma ilk gelen isim oldu
saçlardan çağırışım yaptı
ekledim:72:
mollycan Tarih: 03.06.2009 13:02
Konu mankenimiz Richard Gere 'e beyaz sac yakisiyor