Yeninur Ada Kimdir - Yeninur Ada Resimleri - Yeninur Adaı Biyografisi - Yeninur Ada Hakkında


1972 yılında Elazığ’da doğdu. Aslen Tuncelili. Ilk, orta ve liseyi Elazığ’da tamamladı. Bu yıllarda aynı zamanda Elazığ Musiki Cemiyeti’nde bağlama dersleri aldi. 1993 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuari Ses Eğitimi Bölümü’ne girdi. Burada iki yil okuduktan sonra eğitimine ara verdi. Istanbul'a gelerek ilk albümü "Turnalar"ı çıkardı. Bir süre sonra aynı okula devam etti ve eğitimini 2000 yılında tamamladı. Halen bir devlet okulunda müzik dersleri vermektedir...

Yeninur Ada türkülerle ilkokulda, bağlamayla ortaokul yillarinda tanıştı. Kendi deyimiyle, “annesinin öğrettiği bir kaç türküyü ilkokulda söylerken sesinin güzel olduğunu farketti, ki herkes böyle düşünüyordu”. Bağlama ise kısa sürede onun tutkusu haline geldi ve daha Elazığ Musiki Cemiyeti’nde eğitim alırken bağlamayı “ustaca” çalmaya başladi. Bu yetenek onu ileriki -yıllarda adı konulmamış- sayılı kadın bağlama virtüözlerinden biri yapti.

Sanatçi ilk albümünü 1995 yilinda “Turnalar” adıyla çıkardı. Ikinci albümü olan “Hazan Oldu”ya 1999 yılında imza atan Yeninur Ada, ilk albümlerinin esintilerini taşıyan son başarili çalışmasını 2004 yılında “Kuşlar Gibiyim” adıyla çıkardı. “Hazan Oldu” albümünde yer alan “Yemen” adlı türkü ile “Kuşlar Gibiyim” adlı albüme adını veren türküye klip de çeken sanatçı, Umuda Ezgi’de solist olarak yer aldı, Bin Yılın Türküsü’nde Aşık Veysel’in “Uzun ince Bir Yoldayim” adlı türküsünü seslendirdi, Kadının Türküsü’nde bağlama çaldı.

2004 yılında Yasemin Göksu ve Sumru Agıryürüyen’le birlikte “Üç Kadın” projesinde yer alan ve bu projeyi halen sürdüren Yeninur Ada müzik yaşamına yeni projelerle devam ediyor.


Yeninur Ada ' nın piyasadaki son albümü Kuşlar Gibiyim üzerine

“Yeninur Ada, yaptığı işin okullusu. Bu birikimini içtenliğiyle öyle bir buluşturuyor ki, sade ve abartısız duruşu aklınızda kalıyor. İçimizin acılarına değerken, yanına gülücüklerini de koyuyor.”

Sahnede bağlamasıyla buluşan öylesine güzel bir canlı performans yakalıyor ki, dinleyenleri kendisine hayran bırakıyor.

Uzun bir aradan sonra Yeninur Ada, düşlediği yeni albümü Kuşlar Gibiyim’le gelirken daha çok umutlu. Kafasındaki saundu yakaladığını düşünüyor.

Albümün aranjör ve yönetmenliğini müziğimizin önemli isimlerinden biri olan Ferhat Livaneli yaptı. Değişik bir renk taşımak için genç kuşağın yıldızı yükselen yönetmeni Volkan Dündar’ın da yönettiği iki eser eklendi.

Yeninur Ada türkü söylüyor. Önceki albümlerinde başlayan bu çizgisi Kuşlar Gibiyim’de giderek kalınlaşıyor.

Kuşlar Gibiyim’de beste formundaki türküler ağırlıkta. Çağdaş ozanlarımızın eserlerini yorumlamış. Ayrıca iki geleneksel türküden örgülenmiş bir de potpori var. Yeninur bu albüme kendi üretkenliğini eklemeyi de unutmamış. “Gücüm Yetmedi” adlı bestesi bunun ipuçlarını veriyor.

Albümde 12 eser var:

Turnam Selam Söyle, Yalanı Bir Yanda, Kuşlar Gibiyim, Ay Balam, Derdin Yarden midir, Eyvah Eyvah, Bana mı Düştü, Söyleyemedim, Dert Ehliyim, Söyle Yağmur, Elazız Uzun Çarşı, Gücüm Yetmedi.

Yeninur Ada 2009 yılında Derya Kenarı adlı yeni bir albüm çıkardı.

http://www.main-board.com/unluler/227390-yeninur-ada-resimleri.html

Etiketler:
Beğeniler: 3
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2560
favori
like
share