Cem Yılmaz da cemaat sınavını geçti!


Zaman gazetesinin sevilen sanatçılarına Cem Yılmaz da katıldı. Yılmaz, katıldığı bir programda söyledikleriyle gazetenin takdirini kazandı.

Zaman gazetesinde dün yayımlanan bir haberde, Cem Yılmaz'ın sırtı sıvazlandı. “Türkiye'de sözde sanatçılar dinle sürekli çatışma halindeyken, hatta bazıları dini değerlere hurafe ve gerici yakıştırmasını yaparken, ünlü komedyen Cem Yılmaz, bu sanatçılara ders olacak açıklamalarda bulundu” girişiyle başlayan haberde Yılmaz’ın “dine yakışır” bir sanatçı olduğuna vurgu yapılarak tam puan verildi.

HaberTürk kanalında Ayşe Özgün ve Yaşar Nuri Öztürk'ün sunduğu “Hayatın İçinden” programına konuk olan Yılmaz'ın, ölüm ve ahiretle ilgili yaptığı açıklamalara yer verilen haberde “Şov programlarında insanların dinle ilgili çarpık düşüncelerini eleştirdiğini ifade eden Cem Yılmaz, sanatçıların cenaze namazlarında özellikle Teşvikiye Camisi'nin tercih edilmesini eleştirdi” denilerek, Yılmaz’ın şu sözleri aktarıldı: "Alkışlayarak uğurlama o ana yakışmıyor. Komik bir şey bu. Cenazede alkış absürttür. Sanki ölen birisine senden kurtulmak istiyorduk anlamına geliyor alkış.”

Teşvikiye Camisi’nde en son Türkan Saylan’ın cenazesi alkışlarla uğurlanmış, Saylan’ın yaşamı boyunca karşılaştığı baskılar ve etik olmayan uygulamalar protesto edilmişti.

Haberde ayrıca Darwin teorisine de atıfta bulunularak, “Yılmaz, bu skeçlerinde yogayı ve üstü kapalı olarak insanın maymundan geldiğini savunan Darvin'in evrim teorisini eleştirdi” denildi.

Zaman gazetesi ünlü isimlerde hep kendilerine yontacakları yönler aradı:

Cem Karaca tespihe tutkundu
Zaman gazetesi Cem Karaca’nın ölümünden sonra yaptığı haberlerde sık sık Karaca’nın dinle ilişkisini kullanarak “Bir denize tutkundu, bir de tespihe” başlığıyla dine ne kadar bağlı olduğunu yazdı.

Erkoç “herkes inanmalı” demiş
Müzik konulu bir haberde Fatih Erkoç’un sözleri referans alınmıştı. Erkoç “İnançlarını samimi olarak müzikle dile getirmenin bence hiçbir sakıncası yok. Şu an bunu çok samimi bir şekilde dile getiren insanlar var. Zaten samimi olmayanları hemen fark edersiniz. Ben insanların bir güce inanmaları gerektiğine inanıyorum. Yine maneviyatlarının olması gerektiği kanaatinde olan bir insanım. Şimdi inançlı, maneviyatı olan bir insan bunu müziğinde neden kullanmasın?” demişti.

“Dinine ihanet etmedi!”
Gazetede, 2005'te çekilen Hollywood yapımı film, “Cennetin Krallığı”nda Selahattin Eyyubi'yi oynayarak ünlenen Suriyeli oyuncu Hasan Mesut’un, artık Hollywood yerine, Türk sinemasında oynamayı tercih ettiği bilgisi verilirken nedeni şöyle açıklanıyor: “Çünkü sanatçı, ‘Hollywood yurduma, dinime ihanet etmemi istedi’ diyor.”

Özdemir Erdoğan 10 numara
Özdemir Erdoğan’ın “Sanatçılar dinî motifler işlemekten çekinmemeli. Bir değişim bir kişi tarafından gerçekleştirilemez. Sezen Aksu bir iki tuğla koyacak, MFÖ üç dört tuğla koyacak ve duvar örülecek. Hep beraberce bu işi gerçekleştireceğiz. İşte o zaman bu memleketin müziği bir yere gelecek” sözleri de müzikte dinin pozitif etkisi olarak referans gösterilmişti.

Reyhan Karaca 12’den vurdu
Reyhan Karaca’nın “Müslümanlar mübarek gecelerde enerjilerini birleştirerek insanlık için dua etmeli” sözleri de gazetenin önemli haberlerinden. Aynı haberde Karaca’nın Fethullah Gülen için yapılan bir projede yer almasına da yer verildi.

Göğebakan'dan Fethullah şiirine beste
Murat Göğebakan’ın bir albümünde Fethullah Gülen’in bir şiirini bestelemiş olması, albümün tanıtım haberini kaçınılmaz kılmış. Murat Göğebakan’ın albümü "Sevgiliye" ile sevenlerinin karşısına çıktığı duyurusunun yapıldığı haberde, albümün Hz. Muhammed'e ithaf edildiği ve Fethullah Gülen'in bir şiirinden yola çıkılarak yapılan besteye yer verildiği belirtiliyor.

Okay Temiz’le “sonuna kadar dini müzik”
Dini olarak üretilen sanat eserlerinin daha içten ve ciddi olduğunu iddia eden Okay Temiz de Zaman’ın sayfalarında yer almayı başaranlardan. Temiz, “Türkiye tasavvuf ve dinî müzikte kaliteli şeyler yaparak dünyada öncü olabilirdi ve yine de olabilir. Bizim çok iyi hocalarımız var. Dinini yaşamaya çalışan kesimin kaliteli müzik dinlemesi için de çok önemli, müzisyenlerin bu tür motiflere ağılık vermeleri. Dindar insanlar şimdiye kadar doğru dürüst müzik dinlemedi. Müzik çıkınca radyoyu, televizyonu kapattı. Niçin? Çünkü inançlarıyla ters düşen müziği neden dinlesin? Şimdi hem müzisyenler bu tür müzik yapacaklar hem de dindar insanlar bunu dinleyecekler. Ben şahsen bu tür yapımların artmasını isterim” demişti.

Hacca gidenler de var!
Zaman gazetesinin başka bir haberinde hacca gitmek isteyen ünlülerin samimi olup olmadıkları sorgulanıyor. Gündelik yaşantılarında “çarpıklıklara” dikkat çekilen yazıda, ünlülerin hacca gitme isteklerinde samimi olması isteniyor.

Gazetede hac ziyaretiyle ilgili yer almış isimlerden bazıları: Deniz Akkaya, Mazhar Alanson, Necla Nazır, Erdal Acar, Cem Yılmaz, Hamiyet, Sibel Can, Seda Sayan, Demet Akalın, Stelyo Pipis, Emel Sayın ve Ebru Gündeş ile sosyetenin ünlü isimleri Nadire İçkale, Esin Demirören, Gül Ördekçioğlu, İnci Gazioğlu…

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 4258
favori
like
share
C_e_m_r_e Tarih: 04.06.2009 14:01
gunumuzde sanatci denince pek akla guzel seyler gelmiyo bi cocuk baba ben sanatci olmak istiyorum dese babanin tepkisi buyuk olur herhalde.

dini konudan, sosyal acidan veya her acidan akli basinda, ilkeleri, kendine isine saygisi olan sanatci yok denecek kadar az bence