Nevzat Kasman - Nevzat Kasman Biyografisi - Nevzat Kasman Kimdir

Nevzat Kasman (d. 1912, ö. 2007, İstanbul), Türk ressam, heykeltraş, modacı, kompozitör.

Hayatı

Girit göçmeni bir babanın ve yunan bir annenin kızı olarak 1912 senesinde İstanbulda doğdu. Babası ilk türk ticaret gazetesini çıkaran aynı zamanda bir ressam olan Kazım Kavurdur. Çocuk yaşta babasının etkisiyle resim yapmaya başladı. Okula gitmeyip evde eğitim alıyor olmasına rağmen, İbrahim Çallının ısrarıyla Sanayi-i Nefise mektebine (güzel sanatlar akademisine) ikinci sınıftan girdi ve İbrahim Çallının öğrencisi olarak orada yetişti. Akademide heykel ve seramik dersleride aldı.
İlerleyen yıllarda Parise giderek orada çalıştı. Paris gezilerinden birinde Cristian Dior'un model çizimlerini alarak Türkiyeye getirdi ve o dönem Türkiyede mevcut olan Fengara, Stangali gibi rum terzilere bu modelleri satmaya başladı bu iş Kasman'ın önünde yeni bir yol açtı ve kendi modellerini çizme yoluna gitti. İstanbulda ilk kez bir Türk terzihanesi kurdu. Patron Nevzat adında model ve couture üretti. Bir yandan resim çalışmalarına devam etti Kadınlar Birliği'nin bir üyesi olarak Paris'te sergilere katıldı müze goblende yapılan bir yarışmada birinciliğe ve Parisin horozuna layık görüldü.
60'lı yılların başında Heykeltraş Nusret Suman ile Madame Tussaud müzesinin Türk versiyonunu, mumdan adamlar galerisi adında kurmaya çalıştı fakat teknik imkânsızlıklar dolayısıyla bu proje hayata geçemedi. (Bu Proje için hazırlanmış olan Mum heykellerden bazıları şu anda Harbiye askeri müzesinde teşhir edilmektedir.)Nevzat Hanım resim ve heykel çalışmalarına sonraki yıllarda da devam etti. Bir dönem soyut çalışmalara yöneldiyse de daha çok kendi modern tekniğiyle portreler, peyzajlar, natürmortlar yaptı.
Aynı zamanda bir Piano ustası olan Nevzat Kasman'ın 30lu yıllarda plağa alınmış 5 adet tangosu vardır. Senkoplu modern tangoları sebebiyle Atatürk'ün takdirlerini kazanmıştır.
Vedat Kasmanla yaptığı tek evliliğinden kızı tiyatro sanatçısı Ayla Algan doğmuştur. Nevzat Kasman İstanbul'da çalışmalarını sürdürmekte.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 467
favori
like
share