Uyku Apnesi Nedir - Uyku Apnesi Tanı Ve Tedavisi - Uyku Apnesi Belirtileri


Toplumda %5 sıklıkta görülen uyku apne (soluksuz kalma ) hastalığı, çocuklar dahil her yaşta görülür.Kadınlarda menepozdan sonra erkeklerle aynı sıklıktadır. Uyku apnesi uyurken nefesin geçici olarak durması durumudur.Uyku apnesinin en belirgin işareti olan gürültülü horlama ve hemen arkasından kısa bir sessizlik ve bu sessizliğin tekrar soluk alıp verme çabası ve patlarcasına bir horlama ile sonlanması. Bu olaylar olurken hiçbir şeyin farkında olmayabilirsiniz. Uykunuzdaki bu tip anormal durumlardan eşiniz yada yakınlarınızın dikkatini çekmesiyle farkında olursunuz. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Uyku apnesinin belirtisi:

Uyku apnesinin en önemli belirtisi uyku süresince ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir.Bu solunum düzensizlikleri, bir çoğumuzda zaman,zaman ortaya çıkan yumuşak, hafif horlamalardan farklıdır. Bu tip horlamalar daha çok sırtüstü uyuma sırasında olurken, apne nedeni horlamalar her türlü pozisyonda oluşabilir. Apne nedeni horlamalarda, hasta sağa sola dönerek, el kol hareketler ile rahatsız bir şekilde uyumaya çalışır.

Uyku apneli hastalarda sık, sık tekrarlayan uzun süreli solunum durmaları olmaktadır. Apne esnasında , uykuda solunumun en az 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları bir dakikadan fazla sürelere kadar devam edebilir. Uykuları süresince saatte 20, hatta 100lerce defa tekrarlayan, bir dakikaya varan nefes durmaları ile boğulurcasına mücadele eden kişilerde uyku ve oksijen yetersizliğinin büyük sorunlara neden olması kaçınılmazdır. Uykuda tıkanmalar, ve horlamalar uyku yapısının parçalanmasına, sabah yorgun uyanma ve gün içinde uykulu, yorgun oturduğu yerde uyuklayan bir durum yaratır.

Uyku apnesi şüphesinde ne yapılır?

Bahsi geçen belirtilerin birkaçının bulunduğu bir kişide uyku apnesi olabileceği düşünülse de, benzer şikayetlere neden olan farklı bir çok uyku bozukluğu hastalığı vardır.

Poligrafi tetkiki:

Uyku apnesinin kesin teşhisi ve şiddetinin ölçülmesi için uyku laboratuvarlarında "poligrafik tetkik" adı verilen incelemelerin yapılması gerekmektedir. Uyku sırasında bir çok fizyolojik aktiviteyi kaydeden "poligrafik tetkik", beyin bölgelerinin aktiviteleri, uykunun yapısı, solunum, ve kalp fizyolojilerinin aynı anda incelenmesine imkan tanıyan modern bir tetkik yöntemidir.

Bu yöntemle, uykuda solunum hareketleri; solunum durma süresi, apne sayısı, horlama, kandaki oksijenlenme düzeyi, kalp ritmi EKG, kan basıncı, beyin de uyku aktivitelerinin analizi ve kas tonusu, göz hareketleri, kayıtları yapılarak bunların beden fonksiyonları üzerindeki etkileri incelenir.

Kimlerin tedaviye ihtiyacı vardır:

Uyku poligrafik testlerinden sonra elde edilen bilgiler değerlendirilerek uyku apnesinin şiddeti, beyin-solunum fonksiyonları üzerindeki etkileri, uykuda oksijenlenme ve kalp fonksiyonları üzerindeki etkileri değerlendirilerek uyku apnesinin tedavisine karar verilir Günlük aktiviteler sırasında özellikle otomobil kullanırken uyuklamalar, uyku apnesi ile ilişkili yüksek tansiyon, kalp yetersizliği, veya uykuda oksijenlenmede azalma tespit edildiği taktirde vakit geçirmeksizin tedaviye başlanılması gerekir. Ayrıca; uyku apnesine bağlı, aşırı yorgun ve uykululuk hali olan, yüksek tansiyonlu, koroner damar hastaları, düzesiz kalp atışları olan kişilerde veya saatte 20'nin üzerinde apne sayısı tespit edilenlerde de tedaviye gerek vardır.

Uyku apnesi tedavi edilmezse aşağıdaki sorunlara yol açar:

* Yüksek tansiyon
* Kalp büyümesi
* Kalp krizi riskinin artması(özellikle kalp damar hastalarında)
* Düzensiz kalp atışları(teklemeler)
* Aşırı yorgunluk ve gündüz uyuklamaları, otururken ,misafirlikte, toplantılarda uyuklamalar.
* Trafik kazaları(direksiyonda uyku gelmesi)
* Cinsel arzunun azalması, iktidarsızlık
* Kontrol edilemeyen şişmanlama (zayıf normal kilolu insanlarda da uyku apnesi görülebilir.)
* Uykuda özellikle boyun bölgesinde terleme, sık tuvalete kalkma
* Aşırı sinirlilik, isteksizlik, canlılığın kaybolması gibi karakter değişmesi
* Felç (inmeler)
* Uykuda ani ölümlerUyku Apne Tedavisi:

Uyku apnesi, kesin tedavisi olan bir hastalıktır. İlaçla tedavisi yoktur.

Tedavisinde, apnelerin sıklığına, apnelerin tipine, uykuda oksijenlenmede azalma, hastanın boğaz yapısı (bademciklerin ve küçük dilin büyüklüğü) göz önüne alınarak planlanır.

Uyku apnesinde cerrahi işlem : apne sayısı saate 20'nin altında olan , uykuda oksijenlenin normal olduğu, obstriktif apneli (tıkanma tipi apne) hastalarda uygulanabilir. Sadece burun deviasyonlarının düzeltilmesiyle yapılan ameliyatlarda apne durumları düzelmez. Apne sayısı saatte 30'un üzerinde ise, uyku süresinin %5 inden fazla bir süre öksijenlenmede azalma görülürse, apne tiplerinin bir çoğu santral ve mix apne tipinde görülürse, kesinlikle burun boğaz tipi cerrahi işlemlerden kaçınmak gerekir.

CPAP tedavisi: Uyku apnesinin en etkili tedavisi CPAP (Continous Positive Airway Presurre) cihazı kullanılarak yapılır.Bu cihazın kullanılmasındaki amaç hastaya burundan kesintisiz pozitif hava basıncı uygulayarak uyku sırasında kapanan üst hava yolarını açık tutmaktır. CPAP cihazı hastanın burnuna yerleştirilen yumuşak silikon bir maske ile hava basıncı sağlayan bir kompresörden ibarettir. Cihazın olumlu etkisi tedavinin ertesi günü görülür. yorgun , uyuklama gibi belirtiler kaybolur, hastanın günlük aktivitesi ve canlılığı artar horlamalar kesilir. Artan dinamizm şişman hastaların zayıflamasını ve sağlıklı kilolara ulaşmasını sağlar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 551
favori
like
share