Göksel Kimdir - Göksel Resimleri - Göksel Biyografisi - Göksel Hakkında
Göksel Demirpençe - Doğum tarihi: 1971 - Doğum yeri: Türkiye / İstanbul - Mesleği: Şarkıcı, besteci ve söz yazarı
Göksel 1971 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta okulu İstanbul'da tamamladı. 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nü kazanan sanatçı müziğe olan ilgisinin artmasıyla 1991 yılında okuldan ayrılmak zorunda kaldı. 1989 yılında Aroyo Odo Çok Sesli Korosu'nda yer aldı. Müzik çalışmalarına özel solfej ve şan dersleri alarak başladı. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Gül Sabar ve İran asıllı müzisyen Evlim Bahçeban'dan özel dersler aldı. Müzikle profesyonel olarak uğraşmaya karar veren Göksel özel müzik çalışmalarının yanı sıra birçok orkestrada solistlik yaptı.
1995 yılında Sezen Aksu ve Sertap Erener'in çalışmalarında vokalist olarak görev aldı. Ve aynı yıl ünlü müzisyen Onno Tunç'la tanışmasıyla birlikte müzik yaşamını bir albüm ile bütünleştirmeye karar verdi. Ancak Onno Tunç'un talihsiz bir kaza sonucu ölümüyle aramızdan ayrılması Göksel'in albümünün gecikmesine neden oldu. Müzikal deneyimlerine deneyim katarak geçirdiği iki yılın ardından ilk albümünü 1997 yılında çıkardı.

"Yollar" adını taşıyan albümde onsekiz yaşından itibaren yaptığı söz ve bestelerine yer verdi. Müzik direktörlüğünü Sarp Özdemiroğlu ve Kave Bahçeban'ın yaptığı albümde on parça yer aldı. Kendininkiler dışında söz ve müzikleri Sezen Aksu ve Onno Tunç'a ait "Kurşuni Renkler" ve "Yakışıklı" adlı iki şarkıyı yorumladı. Albümün ses getiren ilk parçası farklı gitar tonları Göksel'in teatral yorumuyla funk tarzı hareketli ritmler içeren "Sabır" oldu. arkı dekorundan senaryosuna kadar deneysel tatlar içeren video klibiyle de müzikseverlerin dikkatini çekti. Albümün ikinci klibi ise sanatçının duru vokaliyle akıllarda yer eden “Uzun Uzun Yollar”a çekildi ve yönetmenliğini Cansu Akbel yaptı. Göksel bu albümünde Yavuz Çetin Levent Altındağ Erdem Sökmen Tahsin Ünüvar Erkin Aslan gibi genç ve yetenekli isimlerin yanında Attila Özdemiroğlu Erkan Oğur gibi duayenlerle çalıştı.


Diskografi

Yıl Albüm kapağı Albüm adı Yapımcı 1997 Yollar Karma Müzik Yapım - 2001 Körebe Sony Music - 2003 Söz Ver Sony Music - 2005 Arka Bahçem Sony Music - 2007 Ay'da Yürüdüm Sony BMG

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1846
favori
like
share
Nehir Tarih: 13.11.2009 14:06
konular birleştirildi..
yasaronur Tarih: 27.09.2009 10:31
Emeğe Saygı
gülfin Tarih: 27.09.2009 04:17
Bu kadının bakışlarından hoşlanmadım hiç bi zaman
tşk.ler