Hırsız ve Köpekler Kitap Özeti - Hırsız ve Köpekler Kitap Tanıtımı

Kitap Özeti
Hırsız ve Köpekler en yakınlarının ihanetine uğrayıp hapse düşmüş Said'in intikam hayalleriyle hapisten çıkışının hikayesi. Kendisini ele veren karısını ve aşığını öldürmek, kızı Sena'yı yanına almak isteyen Said, geçmişiyle hesaplaşmak isterken daha da güç bir duruma düşer. said hem peşinde polis köpekleri olan bir suçlu hem de siyasi fikirlerinden sapıp onu aldatan insanların kurbanıdır. Adaleti sağlamaya ve ne pahasına olursa olsun düşmenlarını yok etmeye kararlıdır.

Nobel Edebiyat Ödüllü Mısırlı yazar Necib Mahfuz'un 1952'de ülkesinde yaşanan devrimle ilgili hayal kırıklığını yansıttığı bu roman sembolik anlatımıyla yazarın eserleri arasında özel bir yere sahip.

"Mahfuz, Kahire'nin kahvelerinde oturup sessizce köşesinde çalışan mütevazı bir hikayeci olmaktan çok uzaktır. Yarım yüzyıldır eserlerinin cefasını, inat ve gururla çekip sıradan zayıflıklara boyun eğmeyi reddetmesi, onun yazarlığının özünü oluşturur."
- Edward W. Said

"Necip Mahfuz'un eserlerinde, ülkesinin durumunu doğrudan ve açıkça anlatmak üzere kalemini kullanan edebiyatçılara özgü bir metafor duygusu var. Kitapları Mısır'a ve halkına duyduğu sevgiyle dopdolu, öte yandan da son derece dürüst ve gerçekçi.Künyesi
Turkuvaz Kitap
· Basım Tarihi : 05 - 2009
· ISBN : 9786054069637
· Sayfa Sayısı : 113
· Çevirmen : Avi Pardo

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 505
favori
like
share