Herkese günaydın. Boksta en sık yaralanma kafa ve yüzdedir.Şuur kaybı ile birlikte alınan darbelere bağlı kaş bölgesinde açılma, burun kemiği kırıkları ve burunda eğilme(deviasyon) lerdir. Arkadaş hocamız bize ödev verdi bunları
2.vize notu olacak. şimdi bunları örneğin kafa ve yüzde nasıl yaralanma veya bunların hepsinin nasıl meydana geldiğini açıklama olarak istiyor bizden sizden yine yardım bekliyorum. en az 5 sayfa olacakmış. yada herhangi bir spor dalından biride olabilir. basketbol voleybol vb.illede boks değil. şimdiden teşekkür ederim. Pazartesi vermem lazım. şimdiden teşekkür ederim ARKADAŞLAR

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 482
favori
like
share
aykut08 Tarih: 04.06.2009 12:30
ARKADAŞLAR TEŞEKKÜR EDERİM. ŞAHİN2 VE PEDALİZE SAĞOL
:85:
Pedaliza Tarih: 04.06.2009 09:58
Sporda Yaralanmalar[url]http://www.main-board.com/saglik-genel/228291-sporda-yaralanma.html#post3513284[/url]

Konu içerisinde kısım kısım bahsedilmiş
sahin2 Tarih: 04.06.2009 09:55
kardeş ben biraz yardım edebilirimBURUN KIRILMASI
Burun kırılması çok kere meydana gelen bir olay mıdır ?
Evet. Bu en yaygın yaralanmalardan biridir. Çünkü burun, vücuttaki yerine göre en açık kalan organlardan biridir. Üstelik burun kemikleri ince ve naziktirler.

Burnun kırık olup olmadığını tespit etmek için röntgen çektirilmeli midir ?
Eğer teşhise şüphe yoksa röntgen gerekli olmayabilir. Ancak, daha sonra gerekli işlemler yapılınca kemiklerin gerektiği gibi yerine oturtulup oturtulmadığını anlamak için röntgen çektirilmelidir.

Burunda kırık olunca tedaviye ne zaman başlanmalıdır ?
Mümkün olduğu kadar çabuk. Hatta birkaç saat içinde. Çünkü ancak bu şekilde parçaların ayrılması ve kırığın yerleştirilmesi kolaylaşmaktadır. Aradan birkaç gün geçerse kırılmış olan kemiklerin tam yerine oturtulması çok da güç olacaktır.