James ConnollyKimdir - James Connolly Resimleri -James Connolly Biyografisi - James Connolly Hakkında

(1868 - 1916)
İrlandalı bir göçmen ailenin oğlu olarak 1868’de İskoçya’da doğan James Connolly, İrlanda’nın ilk marksist işçi önderlerindendir. 1896’da İrlanda Sosyalist Cumhuriyetçi Partisi’ni (ISRP) kurdu. 1898’de partinin yayın organı Workers Republic’in editörlüğünü yapmaya başladı. 1903-1910 yılları arasında New York’da yaşadığı süre içerisinde IWW’nin (Dünya Sanayi İşçileri) kuruluş çalışmalarına katıldı.

1912’de James Larkin’le birlikte İrlanda İşçi Partisi’ni kurdu. İrlanda’daki pek çok sendika tarafından grevlerin düzenlenmesi sırasında Larkin’in en önemli yardımcısı oldu.

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi üzerine savaşa karşı tavır alan James Connolly, İrlanda’nın sömürge bağımlılığından kurtuluşunun da işçi sınıfının toplumsal kurtuluşu ile mümkün olduğunu savunan tutarlı bir enternasyonalistti.

1915 yılını, ayaklanma sırasında mücadelenin strateji ve taktiklerini, sokak savaşının kendine özgü özelliklerini incelemekle geçirir. 24 Nisan 1916’da Pádraig Pearse ve James Connolly idaresindeki 1800 civarı gönüllü Dublin’deki kamu binalarını işgal eder ve İrlanda Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ilan eder. Bu “Paskalya Ayaklanması” altı gün sonra bastırılır. İngiltere’nin sert yanıtı milliyetçileri güçlendirir. Zamansız ve hazırlıksız başlatılan bu ayaklanma yenilgi ile sonuçlanır. Uluslararası sosyalist hareket içinde de yankılanan bu ayaklanmayı, Rus sosyal demokrat Plehanov, “zararlı bir hareket” olarak nitelerken, Troçki, “işçiler öclerini Lyod George’un cellatlarından alacaklardır” diye selamladı. Lenin ise ayaklanmanın bir “darbe” olduğu iddiasını kınadı ve “İrlanda’lıların talihsizliği, Avrupa proletaryasının isyanının henüz olgunlaşmamış olduğu bir sırada yakalanmalarıdır” diye değerlendirdi.

Connolly, ayaklanmaların bastırılması sırasında İngilizler tarafından ağır yaralı olarak ele geçirildikten sonra, yapılan gizli duruşmalarda yargılanarak idama mahkûm edildi. İngiltere'den bağımsızlığını ilan eden Paskalya Ayaklanması'nın öncüsü ve İrlanda'nın ilk Marksist işçi önderlerinden James Connolly 12 Mayıs 1916'da kurşuna dizildi.Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 501
favori
like
share