Amerika’da herkesin ekonomik durumuna uygun bir okul bulmak mümkündür. Tabii bu durumda, doğal olarak, eğitimin maliyeti, geçerliliği, kalitesi gibi konular farklılık gösterir. Yurt dışında eğitim düşünülmeye başlandığında kendimize sorulacak soru "Hangi okullar daha iyi?" yerine "Bana en uygun okullar hangileri?" olmalıdır. Çünkü, “en iyi okullar” sınıfındakiler değişik nedenlerden dolayı kişiye en uygun okullar olmayabilir. Okul seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar şunlardır:
Ne tip bir eğitim almak istiyorsunuz? (AA, AS, BA, BS, MA, MS, PhD)
Hangi dalda eğitim istiyorsunuz?
Okulun ne tip bir coğrafik bölgede olmasını tercih edersiniz?
Maddi olarak neye gücünüz yeter?
Akreditasyon sizin için önemli mi?

Akreditasyon Nedir?
Akreditasyon bir anlamda Türkiye’de üniversitenin YÖK tarafından tanınmasının karşılığıdır. Üniversitenin eğitim kalitesinin, belli standartları karşıladığını gösterir. Peki, bu akreditasyonlar ne kadar önemlidir? Amerika’da akreditasyon veren organizasyonların amacı iş dünyasının aradığı belli kaliteli eğitim düzeyine erişilmesidir. Buna göre akredite olmayan bir okuldan mezun olan öğrencinin bilgi düzeyine, ilk aşamada (özellikle okul sonrası ilk işte) işverenler tarafından şüphe ile bakılacaktır. Akredite olan okullardan mezun olanlar, tercih sırasında diğer okullardan mezun olanlara göre öncelikle tercih edilecektir. Akredite olmayan bir okuldan lisans diploması alan öğrenci, yüksek lisans için akredite olan okullara kabulde büyük zorluk çekecek, ya birçok ön koşul lisans dersi alması şart koşulacak ya da koşullu olarak kabul edilecek, ilk dönem veya yıl durumunuz tekrar değerlendirilmek üzere yüksek bir not ortalaması tutturmanız koşulu aranacaktır. Yani bu tip bir okuldan kabul almak diğer akredit olan okullara kıyasla çok kolay olabilecek ama mezuniyet sonrası bu kolaylığın acısı çıkacaktır. Eğer akredite olmayan bir okuldan mezun olup Türkiye’ye dönecek olursanız, bilgi ve tecrübenizi kanıtlayana kadar şirket ve kurumlara karşı lise mezunundan tek farkınız İngilizcenizin iyi olması olacaktır.

Özet olarak, öğrencinin kendi kendini değerlendirmesi (self assessment), kapasitesini ve sınırlarını bilmesi, daha yolun başındayken başarının temellerini atmasında büyük önem taşır. İlk baştan kısa sürede doğru bir hedefi belirleyip yol almak, çeşitli karmaşık seçenekler arasında çabalayıp doğru ve uygun yolu bulup ilerlemeye çalışmaktan daha kolay ve hızlı olacaktır.

Denklik Neden Önemlidir?
Amerika'da alacağınız ön lisans veya lisans eğitiminin Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınıp tanınmayacağını iyice araştırmalısınız. Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gereklidir.

Eğitim Tipleri ve Seçenekleri Nelerdir?
Associate Degree: Bu, Türkiye'deki "Yüksekokul"a denk gelir. Amerika'da Community College adı verilen yüksek eğitim kurumlarının verdiği iki yıllık eğitimdir. Bölüme göre Associate of Art (AA) veya Associate of Science (AS) diploması alınır. Bu eğitimi alanlar mezuniyet sonrası genelde tekniker veya destek personel sınıfında iş bulurlar. Associate derecesi genelde yabancı öğrenciler tarafından bilinmemekte ya da önemsenmemektedir, ancak birçok açıdan kişiye yüksek öğrenim konusunda ara basamak olduğu göz önüne alınırsa ihmal edilmemesi gereken bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

Bachelor's Degree: Türkiye'deki dört yıllık üniversite eğitimine denktir. Bu derece ile ilgili en büyük farklılık branş derslerinin Türkiye'deki üniversiteler kadar ağır ve yoğun olmamasıdır. Bunun dışında öğrenci okula başlarken bölüm belirtmekle mecbur değildir (ancak okullar belirtilmesini tercih eder). Bunun yerine genel olarak "idari bilimler" veya "mühendislik" şeklinde belirtilir ve öğrenci tam kararını verene kadar "undecided major" denilen statüde yer alır. Nedeni ise üniversite eğitiminde ilk iki yılda genel derslerin alınmasıdır ve öğrencinin bu sırada bilinçlenip kararını kendi yeteneklerine bağlı olarak vermesine teşvik etmektir. Belli bir bölüm için başvuran öğrenci de yine bu iki yıl içinde çok fazla ek yük altına girmeden bölümünü değiştirebilir. Bölüm değiştirmek daha ileriki yıllarda da mümkün olmakla birlikte yeni geçilen bölümde ek dersler alınmasını gerektirebilir ve bu da doğal olarak öğrenciye fazladan zaman kaybı ve maddi yük getirir.

Masters ve Doctorate Degree: Bu dereceler Türkiye'de her ne kadar tamamen ayrı olarak kabul edilse de Amerika'da özellikle başvuru aşamasında çok büyük bir fark yoktur. Bir öğrenci Master eğitimine başlayıp bitirmek üzere iken gerekli işlemleri tamamlayıp aynı bölümde, ayrıca sıfırdan başvurup GRE, GMAT, TOEFL gibi sınavlara girmeden, doktora için gerekli ders sayısına bağlı olarak birkaç ders daha alıp, zaman kaybetmeden doktora eğitimine devam edebilmektedir. Okul ve bölümüne bağlı olarak bazı okullar master derslerinin finallerini doktoraya kabul için baz olarak alırken, bazı okullar da öğrencinin bir takım sınavlardan geçmesi gerektirebilir. Benzer şekilde, doktora yapan bir öğrenci de master için gerekli koşulları yerine getirdikten sonra doktorayı bırakıp master diploması alma yoluna gidebilir. Sonuç olarak lisans eğitimi için Amerika'ya gelmek isteyen öğrencinin önünde iki seçenek vardır. Sınav sonuçları ve not ortalaması gibi kriterlere göre bir üniversiteden kabul alma ihtimali düşük bir kişinin Community College'leri de düşünmesi, Amerika'da eğitim alması için çok büyük bir kapı aralayacaktır. Master ve doktora ayırımında ise notlar yüksek olduğu taktirde eğer isteniyorsa doktora daha uygun bir seçim gibi olsa da bu ikisi arasında geçiş, genel olarak bilinenin tersine her zaman çok kolaydır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Üniversitelere başvurmak için ilk adım başvuru formunu doldurmaktır. Başvuru formunun doldurulmasının ardından üniversiteler tarafından istenecek belgeler çeşitlilik göstermektedir. Ancak genel olarak aşağıdaki belgeler istenmektedir. Başvuru sürecini program başlangıç tarihinden en az 12–18 ay öncesinden başlatmanız önemlidir.
TOEFL sınav sonucu
SAT 1 ve girmek istediğiniz üniversitenin isteğine bağlı olarak SAT 2 sonuçları GRE ve başvurduğunuz programa bağlı olarak GMAT (işletme master’ı) testleri sonuçları
Akademik Belgeler
Kişisel amaçlarınızı ve programla ilgili görüş açınızı belirten yazı
En az iki tane tavsiye mektubu
Mali Durum Beyanı

alıntıEtiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 758
favori
like
share