Emirdağ Gurbetçileri - Emirdağ hakkinda bilgiler

Emirdağ Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan, Belediye Başkanı Cengiz Pala, Emirdağ ilçesinin yurt içi ve yurt dışında yaşayan gurbetçilerinin çok olması ile tanındığını söyledi.

İlçeden 1960'lı yıllardan itibaren yurt dışına başlayan göç olayının halen devam ettiğini belirten Pala, şöyle konuştu:

''İlçenin en büyük şansı yurt dışına giden gurbetçilerimiz öz vatanını ve ilçeyi unutmamışlardır. Her yıl binlerce hemşehrimiz ülkemize ve ilçemize gelerek özellikle ekonomiye önemli katkı sağlamaktadırlar. Ziyaretlerin yanında yatırımlarını da Türkiye'de yapmaktadır. Belirli zamanlarda gelmelerine rağmen her gurbetçimizin en az bir evi bulunmaktadır. Olmayanlar da yapma çabasındadır. İlçeye yapacakları ziyaretleri sırasında onları dört yol mevkinde kuracağımız topak ev ile karşılayıp, ayran, bükme, katmer ikram edeceğiz. İlçede karşılaşacağı sorunları iletmeleri için bir komisyon kuracağız. Bu komisyon sorunlarının çözümüne yardımcı olacak, yol gösterecektir. Onlardan tek beklentimiz yurt dışında uydukları gibi burada da başta trafik olmak üzere kanun ve kurallara uymalarıdır.''

Gurbetçilerin gelmesiyle ilçedeki hareketliliğin artacağına dikkat çeken Pala, esnafa yönelik olarak denetim ekipleri oluşturulduğunu, bu ekipler 8 Haziran 2009 Pazartesi gününden itibaren denetimlerini sıklaştırıp yıl boyunca devam ettireceklerini de sözlerine ekledi.

Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ise yurt dışından gelecek gurbetçilerin yaşadıkları bazı sıkıntılara değinerek, bu sıkıntıların ortadan kaldırılması için iş birliği çağrısında bulundular.

Yaklaşık 44 bin nüfusu bulunan Emirdağ ilçesinin Yurt dışında 85 bine yakın gurbetçisi bulunuyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 356
favori
like
share