Tek tip askerlik ne zaman başlayacak?
Bakan Gönül ve Orgeneral Başbuğ, son noktyaı koydu

ABD’de bulunan Genelkurmay Başkanı Başbuğ tek tip askerlikle ilgili çok net konuştu.

ABD’de bulunan Genelkurmay Başkanı Başbuğ tek tip askerlikle ilgili, "Uygulama için çok erken", bedelli askerlikle ilgili de, "Bu konu kapanmıştır" diyerek spekülasyonlara son noktayı koydu. Milli Savunma Bakanı Gönül de, "Terör bitmeden, bedelli imkánsız" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "bedelli askerlik" ile "herkes için tek tip, aynı süre askerlik" konularıyla ilgili spekülasyonlara son noktayı koydular. Gönül, "Türkiye’nin özel şartları ve terörle mücadele gerçeği varken, kimseye kalkıp bedelli askerlikten bahsedemesiniz. Bir şehit annesi ileride gelse ve ’Benim oğlum, parası olmadığı ve bu nedenle askere gittiği için mi öldü?’ diye sorarsa ne diyeceğiz? Bu ülkede PKK terörü bitmeden bedelli uygulaması imkánsız" dedi.

"KULAK ASMAYIN"

Amerikan-Türk Konseyi toplantıları için Washington’da bulunan Orgeneral Başbuğ da tek tip askerlik konusunda halkın yaratılan söylentilere kesinlikle kulak asmaması gerektiğini belirterek, "Henüz bu uygulama başlayacak demek için çok erken. Birçok yeni düzenleme seçeneği üzerinde çalışıyoruz" dedi. Başbuğ, bedelli askerlik konusunun sürekli olarak gündeme getirilmesinden rahatsız olduğunu da vurgulayarak, "Kesin olarak söylüyorum, bu konu kapanmıştır. Genelkurmay Başkanlığı’nın kesinlikle böyle bir çalışması yoktur" diye konuştu.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 1170
favori
like
share
ventress Tarih: 12.06.2009 00:35
uygulamayı doğru bulanların da yanlış bulanların da gerçekten mantıklı, haklı gerekçeleri var. bunların dışında çok çirkin tartışmalar içine girenler de var. zorunlu askerlik var olduğu sürece insanların askerliğin şekline itiraz edebilme şansı zaten yok, bu yüzden düzenlemelerin belirsizlik yaratmadan uygulamaya konulması gerekli, biraz da belirsizlik olması insanları geriyor, bu yüzden söylenmemesi gerekenler yüksek sesle söylenmeye başlandı.