Minik çocuklar sevimli hareketleriyle çoğu zaman yetişkinlerin kanını kaynatır. Birçok insan ise sevgisini ifade etmek için genelde ya bebekleri ısırarak ya da sıkarak severler.

Bu yaklaşım çocuğun dünyasında ise zamanla kendini ifade etmek için kullandığı bir davranışa dönüşmektedir. Örnek olarak; oral dönem dediğimiz özellikle diş çıkarmaya başladığı zamandan itibaren çocuk nesneleri ağzıyla ısırarak tanımaya başlar. İlk etapta size sevimli ve komik gelen bu davranışlar, uygun bir yaklaşım sergilenmezse, ilerleyen dönemlerde çocuğun her fırsatta annesini, bakıcısını, eve gelen misafirleri, kreşe gidiyorsa kreşteki arkadaşlarını ısırması ile sevimsizleşir. Özellikle kreşe giden çocuklarda velilerin şikayete gelmesi, ısıran çocuğun gruptan uzaklaştırılması gibi sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Nasıl davranmalıyız?

Çocuk, gücünü ortaya koyan şeyleri yapıp denemek ister ve çocukta dişlerin çıkmaya başlamasıyla ısırma genellikle görülen bir durumdur. Önemli olan çocuğun bu tepkileri karşısında yetişkinlerin tutumudur. Eğer çocuklar ısırarak, çevrelerinden almayı bekledikleri cevabı alıyorlarsa (ilgi gibi), çocuğun yanlış davranışları ebeveynleri ya da çevrelerindeki yetişkinler tarafından pekiştirilmiş olur. Burada yapılması gereken, çocuklar doğru ve istenen davranışları uyguladıklarında, bunun farkında olmak ve pozitif pekiştireçler kullanarak (sevgi sözleri, sarılıp öpme, alkışlama gibi) çocukların ilgi ihtiyaçlarını meşru yollardan doyurmaktır. Böylece çocuk ilgi görmek için ısırmaya ihtiyaç duymayacaktır. Örnek olarak çocuğu arkadaşlarıyla ısırmadan ve kavga etmeden geçirdiği oyunları için memnuniyetimizi belirten ifadelerle sarılıp okşamak işimizi kolaylaştırır. Çocuğunuzla yaşayacağınız her türlü problemin çözümü için püf noktası; çocuğun ilgi ve ihtiyacını karşılamak, davranışlarımızda kararlı ve tutarlı olmaktır.

Kimi yetişkinler sevginin dozunu kaçırarak bebeklerin yanaklarını, kolunu ve bacağını ısırarak sevmektedirler. Bu durum çocuğun hem ısırma isteğini tetiklemektedir hem de bebeklerin mikrop kapma riskini artırmaktadır. Yetişkinler çocuklara sevgilerini gösterirken peygamberî bir edeple onları örselemeden sevgilerini göstermelidir.

Çocukların ısırmaları bize komik gelebiliyor. Kimi zaman biz de onları ısırıyor ve gülüyoruz. Çocuğunuz ısırdığı zaman gülmeyin ve karşılık vermeyin. Çünkü belli bir davranış ödüllendirildiğinde, bireyin o davranışı gelecekte tekrarlama ihtimali artacaktır. Çocuğun ısırdığı durumlarda kalıp bir cümleyi tekrar ederek bu davranışını benimsemediğinizi jest ve mimiklerinizle de destekleyerek “Isırma!”, “Isırmak yok”, “Isırmanı istemiyorum” gibi cümlelerle kararlı bir şekilde söyleyin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; çocuğa doğru davranışın ne olduğunu anlatmak ve bir şey istediğinde arkadaşına vurmak, ısırmak yerine size veya bakıcısına gelip söylemesini tembih etmektir. Bunu uygulamalı olarak çocuğunuzla oyun şeklinde yapabilirsiniz. Eğer çocuğunuz bunu anlayacak seviyede değilse (örnek olarak 11 aylık bebek ise) ısırdığı durumlarda eline oyuncak vererek dikkatini başka bir yöne çekebilirsiniz.

Kaynak:Çocuk gelişimi

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1161
favori
like
share
mollycan Tarih: 10.06.2009 12:44
biz millet olarak herseyi abartarak yaparizya ondandir bugulu
bugulu-gözler Tarih: 10.06.2009 10:54
isirma degilde söyle mincikliyarak seveceksin hele kokusu aslinda sanirim biz türklerde var bu asiri cocuk sevgisi ben daha yabancilarda görmedim cocuklari kucama aliyimda öpe koklaya seviyim minciklayim isiriyim gibi bise yok
nis_2 Tarih: 10.06.2009 10:51
emeğine sağLıK
cnm...
Sylar Tarih: 10.06.2009 10:49
Evet ısırmak çok vahşice. Kimi çocukta görüyorum sevmiyor. Annem de çok yapar. Diyeyim de yapmasın.

Bende enseden yaklaşıp birden öpmeyi seviyorum. Yada başından.


Geçen teyzemin torunu ısırmıştı beni. Demek ki sevmiş mi beni.
Çocuklar hep gördüklerini kapıyorlar.
Sari Menekse Tarih: 10.06.2009 10:39
Bazi insanlar gercekten sevmeyi cok yanlis ve abartarak yaparlar. Kollarda, yanaklarda isirik izleri ne bicim sevgi isareti ?

Cocuklari ne isirarak nede gidiklayarak severim. Ben, enseden veya bogazdan öpmeye bayilirim gidiklama yerine cocugun yasina göre masaj seklinde sirtindan ovarak severim :5: hee birde gogularim :78:
1sidelya Tarih: 04.06.2009 23:12
Gözlerinize sağlık arkadaşlarımm...Çocuk dalında duran çiçeğe benzerr..örselenmeden sevmek en güzeliii..
mollycan Tarih: 04.06.2009 23:07
mmmiiss gibi kokarlar, koklarim AYISIGI, zaten hep yaptigim sey
AYIŞIĞI Tarih: 04.06.2009 23:02
birde mis gibi kokuları oluyor uyurlarken seyretmeye doyamazdım çocuklarımı
sen teyzeliğin tadınıdı çıkarıyorsun biliyorum
benim için her gittiğinde kokla bebişi olurmu mollycan
mollycan Tarih: 04.06.2009 22:20
Aklimdan aynisi gecti AYISIGI...
Bizimde var bitane yegen, minicik oldugundan sevemiyordum gönül rahatligiyla
yeni yeni basladim kollara dalmayi:72:
Ama artik dikkat edicem, sonra annesi kizar filan...:85: