Alberto Korda - Alberto Korda Kimdir - Alberto Korda Biyografisi

Alberto Díaz Gutiérrez, daha çok Alberto Korda olarak tanınır, (14 Eylül 1928 - 25 Mayıs 2001) Kübalı fotoğrafçı, 1960 yılında çektiği ve zamanla bir simge halini alan Che fotosu ile bilinir.Demiryolu işçisi bir babanın oğlu olarak Havana`da dünyaya geldi. Fotoğrafçılığa başlamadan önce birçok işte çalıştı. Fotoğrafa başlama sebebinin "Kadınlarla tanışmak" olduğunu söyleyen Korda amacına ulaştı ve ilk evliliğini Kübalı model Natalia Menendez ile yaptı.

Küba gazetesi Revolución için 1960 yılında fotoğrafçılık yaparken en ünlü fotoğrafını çekti. Bu fotoğraf daha sonra ona sorulmaksızın sayısız defa yayımlandı, fakat en sonunda 2000 yılında Smirnoff`a dava açtı. Fotoğrafın kullanımıyla ilgili şöyle dedi: "Che Guevara`nın uğrunda öldüğü görüşleri destekleyen biri olarak, bu fotoğrafın onun anısını yaşatmaya ve dünyadaki sosyal adaleti sağlamaya çalışanların kullanmasına karşı değilim, fakat alkol gibi ticari nesnelerin reklamını yapmak için Che`nin şöhretini kullananların kategorik olarak karşısındayım." Kazandığı 50.000 doları Küba Sağlık Sistemi`ne bağışladı ve "Eğer Che yaşasaydı o da aynısını yapardı" dedi.
Devrimden sonra 10 yıl boyunca Fidel Castro`nun kişisel fotoğrafçılığını yaptı. Daha sonra su altı çekimlerine ilgi duydu.

2001 yılında Paris`te kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Korda'nın ünlü Che portresi

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 413
favori
like
share
ozgurluk_5643 Tarih: 05.06.2009 00:40
Gerçekten ölümsüz bir eser ortaya koyduPaylaşım için teşekkürler Arkadaşım