Ölümsüzlük insanoğlunun en büyük ulaşılmaz arzusu. Bundan dolayı da bu konuyla pek çok öykü yazıldı pek çok film çekildi. İşte gelmiş geçmiş en çok ilgi gören “ölümsüzler”:


1. Arwen: “Lord of the Ring” adlı eserin yarı elf ölümsüz karakteri. Ancak ölümlü aşkı Gondor’un kralı Aragorn için ölümsüzlüğünden vazgeçer.

2. Meytuşelam: İncil’de adı geçen ve dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak anılır. Hanok’un oğlu Lamek’in babasıdır. 969 yaşında ölmüştür.

3. Kutsal Kase Şövalyesi: Indiana Jones filminde bahsi geçen şövalyedir. Her kim kutsal kaseden içerse ölümsüzlüğe ulaşır savından yola çıkarak yaratılmış bir karakter.

4. İskoçyalı (Highlander): 1986 yapımı bu filmdeki Connor MacLeod, ölümsüz insanlardan biridir. Ancak kafasının kesilmesi ile ölümsüzlüğü son bulacaktır.

5. Dorian Gray: Oscar Wilde’ın oluşturduğu bu karakter, sonsuz genclik ve guzellik ister, bunun için ruhunu şeytana satar. Onun yerine portresi günden güne yaşlanır, buruşur, çirkinleşir. Ama her şeyin bir bedeli vardır tabi, Dorian Gray de bu arada insanlıktan çıkar, kalpsiz, zalim, iğrenç bir adam haline gelir.

6. Tithonus: Yunan mitolojisine dayanan bu efsaneye göre; ölümlü bir adam olan Tithonus, Şafak Tanrıçası Eos’a aşık olur. Eos Zeus’a Tithonus’u ölümsüz yapması için yalvarır. Zeus bu isteğe rıza gösterir ancak Tithonus’a ebedi gençlik vermek konusunda özen göstermez. Tithonus yaşlandıkça cildi kırışır, zayıflar. Sonunda Eos O’nu bir çekirgeye dönüştürür.

7. Nicolas Flamel: Harry Potter filminde Hogwart’ın en yakın arkadaşı ve felsefe taşını bulan kişidir. 15. yy’da yaşamış bir simyacıdır. Bu taşla ölümsüzlüğün sırrına erdiğine inanılır.

8. Lazarus Long: Robert Heinlein’ın pek çok bilim kurgu kitabının karakteridir. Lazarus 2.000 yaşından fazla yaşayabilmektedir. Ayrıca İncil’de Hz. İsa’nın tekrar dirilttiği kişilerden biridir.

9. Dracula: Eğer gerçekten uzun yaşamak istiyorsanız Dracula tarafından ısırılmaya bakın.

10. Peter Pan: Neverland ülkesinin hiçbir zaman büyümeyen

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 809
favori
like
share