Denizde Can Kurtarma - Can Kurtarma Araçları

Botların boyu 3m; den kısa ve 8;5 m den uzun olmaz.
Personel in acil durumlar da hayatını kurtarmak ve devam ettirmek için kullanabileceği özel araçlardır. Bu araçları 4 çeşit olarak ayırt edebiliriz.
a ) Can simitleri
b ) Can yelekleri
c ) Dalma giysileri
d ) Isı koruyucu gereçler

a ) Can simitleri: Yüzebilir katı maddelerden dış çapı 80 cm’ den büyük iç çapı 40 cm’ den küçük olmayacak şekilde 25 kg. ve daha fazla ağırlıkta yapılmış can kurtarma araçlarıdır. Denize düşen kişiye atılarak o kişinin kurtarılmasına kadar geçecek süre içerisinde kişinin hem su yüzeyinde kalabilmesini hem de yerinin belirli olmasını sağlar. Her gemide en az 8 adet bulunur. Bu sayı geminin boyunun artmasıyla birlikte artar.
Can Simitinin Kullanılması :Can simitleri kazazedeye atılmak sureti ile kullanılır. Can simidi atarken çımanın mümkünse gemide kalması sağlanmalıdır. Fakat amaç sadece kişiye can simidi ulaştırmaksa hiç vakit harcamadan atılmalıdır.
Işıklı dumanlı ve kolay düşer tertibatı can simitlerinde ise yerleştirme sistemi sadece can simit inin düşürülmesi şeklinde düşünülmüştür. Can simidinin elle veya stopper piminin çekilmesi ile düşürülmesi ile bir ucu can simit inde diğer ucu ışıklı dumanlı şamandıraya bağlı çımanın çekmesi sonucu man overboad (denize adam düştü) dediğimiz şamandırada yerinden sıyrılıp denize gidecek ışığı yanacak ve duman çıkartmaya başlayacaktır.
b ) Can yelekleri: Can yelekleri onu giyen kişileri yüzmesine ve can kurtarma araçlarına çıkmasına engel olmayacak şekilde yüzer maddeler kullanılarak yapılış araçlardır. Can yeleği tarif edilerek gösterildik den sonra yardımsız olarak bir dakika içerisinde giyilebilir. Can yelekleri vücudu geriye yatmış bitkin ve baygın bir insan ağzını 12 cm. sudan yukarıda tutabilecek ve baygın olan bu kişinin herhangi bir pozisyondaki vücudunu ağzının sudan kurtulacağı bir pozisyonda 5 sn. içerisinde döndürebilecek yapıdadır. Can yeleklerinin üzerinde bazı teçhizatların bulunması ve bu teçhizatların iş görür durumda olması gerekir.

Standartlara uygun bir can yeleği bir insanın en az 4.5 m. Den atılması sonucu üzerinden çıkmadan ve hasarlanmadan atlayan kişinin yaralanmaksızın suya atlamasına müsaade eder. Gemilerde her bir kişiye bir can yeleği düşmektedir ve herkesin kamarasında kolay ulaşılabilir ve alınabilir şekilde muhafaza edilmelidir.

Kurallara uygun bir can yeleği üzerinde şu teçhizatlar bulunur :

1) Kordonla can yeleğine bağlı bir düdük.
2) Can yeleği üzerine yapıştırılmış ışık yansıtıcı bantlar.
3) Sekiz saat süreyle 075 mum gücünde yanabilecek ışık.

Can yeleklerinin kullanılmaları : Giyinmeleri boyun kısmının geçirilmesi veya çeşidine göre ceket giyiyormuş gibi giyinme şekilleri vardır. Çeşit olarak boyuna takılıp kemeri bağlananlar sırta ceket şeklinde giyilip bağlananlarbelde taşınıp istenildiğinde gerek tüpüyle gerekse ağızla şişirilebilen can yelekleri çeşitleri arasında dır.
c ) Dalma giysileri :suya girecek kişileri bekleyen en büyük tehlikelerden biriside soğuktur. Deniz suyu sıcaklığının düşük olmasıyla insan vücudu ısı kaybına başlayacak ve sonuçta donarak ölecektir. Suya girerek bir kişi can yeleğini giyse bile belirli bir süre sonra donarak ölecektir. Tüm bunlar hesaba katılarak belirlenmiş kurallar sonucu yalıtkan malzemelerden dizayn edilen dalma giysileri paketlenmiş konumunda 2dk. Da çıkartılıp yardımcısız olarak çok kolaylıkla giyilebilecek şekilde imal edilmiştir.

Yüz hariç tüm vücudu kapatacak şekilde olan dalma giysilerinin üzerine can yeleğinde giyilebilir. En az 45m. hasara uğramadan atlanabilecek ayrıca suda kısa ve uzun mesafe yüzebilecek dizaynlarda olan değişik tiplerde dalma giysileri vardır. Dalma giysileri 5 derecedeki suda bir saat süreyle kalan bir kişinin kalemle yazı yazabileceği şekilde vücut sıcaklığını 6 saat süre ile 35 derece’nin altına düşürmeden tutabilir.


Dalma giysilerinin kullanımı :

1) Dalma giysileri gemilerde özel paketleri içinde paketlenmiş şekilde muhafaza edilir ve bu paketler en fazla 2’dk.‘da açılacak şekilde yapılmışlardır.
2) Kullanılacağı zaman bu paket açılır ve katlanmış olan dalma giysileri çıkartılır.
3) Çok rahatlıkla bir tulum gibi giyinilir.
4) Üzerinde pratik olarak dizayn edilmiş su sızdırmaz fermuarların hepsi kapatılır başlık iyice yerleştirilir.
5) Dalma giysisinin içinde sıcak tutucu giysiler giyilir ayrıca üzerine can yeleği giyilebilir.

d ) Isı koruyucu gereçler :
su içinde veya ortamın soğuk olup hayatı tehdit ettiği anlarda tehliaaai en aza indirmek tasarlanmış can kurtarma araçlarıdır.Can yeleği giymiş bir insanın yüzü dışındaki bütün vücudunu kapatacak dizayndır. Eldiven giyebilecek yapıda değilse ellerinden kapatacak şekilde yapılmıştır. Giyen insanın suda yüzmesini engellemesi halinde en çok iki dakikada çıkartabilir korumalı tulumlar-30 c.y kadar olan hava sıcaklıklarında vücut ısısının korunmasını sağlar.

Isı koruyucu gereçlerin kullanımları :

1) Isı korumalı tulumlar gemilerde paketler içinde muhafaza edilir.
2) Bir pakete giriyor veya bir tulum giyiyor gibi yardımsız olarak çok kolaylıkla giyilebilir

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1939
favori
like
share