Ömer Lütfü Mete - Ömer Lütfü Mete Biyografi - Ömer Lütfü Mete Resimleri - Ömer Lütfü Mete HakkındaRize’de doğan Ömer Lütfi Mete, ilk ve orta öğrenimden sonra bir dönem Kur’an Kursları’nda okudu. Aynı kurumlarda okutucu olarak görev yaparken Rize Lisesi’ni bitirdi ve 1970 yılında [[İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi]]’ne girdi.

1971 yılında önce matbaa çıraklığıyla başlayarak gazeteciliğe geçti. 1972’de İktisat Fakültesi’nden ayrılıp Atatürk Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Kısa bir süre mezun olduğu lisede ve Rize Meslek Yüksek Okulu’nda Edebiyat öğretmenliği dışında gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalıştı.

Babıali’de Sabah, Bizim Anadolu, Tercüman (Halka ve Olaylara), Türkiye, Yeni Haber, Orta Doğu, Yeni Şafak, Ayyıldız, Yeni Binyıl, Sabah (gazete) gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak çalıştı. Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayınlandı
İlk ve orta öğrenimini burada tamamlarken özel olarak dini eğitim gördü. Bir süre Kuran Kurslarında hocalık yaptı. Rize Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptı.
1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı dönemde Babıali’ de Sabah gazetesinde basın hayatına atıldı. 1972’ de İktisat Fakültesi’nden ayrıldı. 1973 yılında Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne girdi 1976’ da mezun oldu.Kısa süre edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra tekrar gazeteciliğe döndü. Ortadoğu,Tercüman, Türkiye, Yeni Binyıl, Ayyıldız gazetelerinde ve Türk Edebiyatı, Boğaziçi dergilerinde yazdı, Çağrışım dergisini çıkardı.Senaryo çalışmaları yaptı. Anap ve MHP’den milletvekili adayı oldu, seçilemedi.
ESERLERİ
Senaryoları:Bizim Ev, Çizme, Bizim Yunus, Köstekli Saat, Veysel Karani, Ahmet Bedevi, Evlere Şenlik, Avcı, Deli Yürek.
Şiirleri:Gülce (1989)
Romanları: Balonya Tüneli (1978),Çığlığın Ardı Çığlık (1989),Çizme (1991), Yerden Göğe Kadar (1993), Asker ile Cemre (1993).

Sinema filmi senaryoları:

Çizme, Gülün Bittiği Yer, Bizim Yunus, T.H.E İMAM…

TV Filmi senaryoları:

Köstekli Saat, Ayrı Dünyalar, Veysel Karani, Ahmet Bedevi

TV Dizi senaryoları:

Bizimev, Evlere Şenlik, Ortaklar, Deliyürek, Avcı, Hayat Bağları, AGA, Çanakkale Destanı (Belgesel)

Ömer Lütfü Mete Resimleri

Etiketler:
Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 650
favori
like
share