Akut Miyokard enfarktüsü nedir - Akut Miyokard enfarktüsü tanısı - Akut Miyokard enfarktüsü tedavisi

Miyokard enfarktüs, lokal tıkanma sonucu kalp kasının bir bölümünün hayatiyetini yitirmesidir.

Bir zamanlar yaşını-başını almış genel müdür hastalığı diye bilinen enfarktüs, giderek daha genç kişilerin de başına musallat olmaya başlamıştır. Hastalık, uzun bir süredir var olan veya ani ortaya çıkan bir anjindöpuatrinin de sonucu olabilir. Olay, göğüs kafesinde, genellikle çok şiddetli bir sancıyla başlar. Bunu genel bir fenalaşma izler. Elektro, olayı doğrular. Enfarktüs geçiren herkes, yoğun bakıma alınmalıdır. İlk saat içinde başlayan bakım on gün sürebilir. Bu önlem sayesinde enfarktüsten ölümler, her yıl biraz daha azal¤maktadır.

Bazı enfarktüsler de bir solunum bozukluğu veya had akciğer ödemiyle başlar Acil reanimasyon gerektirir. Bazı olaylar da sindirim güç¤lüğüne benzer ve bîr doktora başvurmayı geciktirebilir.

Myokard Enfarktüsü Tedavisi ve Yapılması gereken

Hemen çağrılan doktor yetişene kadar, hastayı sakinleştirin. Kendisini en rahat edeceği şekilde yatırın veya oturtun (en iyisi, yarı oturma halidir). Her türlü harekette bulunmasından kaçının.

Enfarktüs belirlendikten sonra ilk saat içinde doktora haber vermek çok önemlidir. Doktor, hastanın durumu iyi gibi görünse de, kendisini en yakın rea¤nimasyon servisine kaldırmak isteyecektir. Böylece daha sonra ortaya çıkabile¤cek komplikasyonlar da önlenmiş olabi¤lir.

Gerçekten de tedavi edilmeyen bir kalp ritmi bozukluğu nedeniyle, hasta "şok hali"ne girebilir veya kalp yetmezliği ortaya çıkabilir

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 810
favori
like
share