Ahmet Koç - Ahmet Koç Kimdir - Ahmet Koç Biyografisi

Ahmet Koç, Türk bağlama sanatçısı, müzisyen.Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Devlet Modern folk müzik topluluğuna bağlı müzikolog, aranjör ve bağlama sanatçısıdır.
1979 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi konservatuarına girdi. 12 yıl boyunca bu okulda Halk Müziği, Batı Müziği gibi çeşitli müzik dallarında eğitim gördü. 1995 yılında; klasikleşmiş Anadolu ezgilerinin yeniden yorumlanmasıyla oluşan ve toplamda 8 albümden oluşan Yedi Karanfil adlı seri albümlerin üçüncüsü olan "Yedi Karanfil 3" adlı albümünün aranjörlüğünü yaptı. Daha sonra sırasıyla Yedi Veren ve Yol Türküleri adlı albümleri çıkardı.

1997 yılında Şebnem Paker'in "Dinle" adlı şarkısıyla üçüncü olarak o güne kadar Türkiye'nin en iyi sonucu aldığı Eurovizyon Şarkı Yarışması'nda bağlamasıyla yarışmaya katılmış ve Paker'e eşlik etmiştir. Tarkan, Zülfü Livaneli, Nazan Öncel, Mikis Theodorakis ve Maria Farandouri gibi pekçok sanatçıya eşlik etmiştir.

2005 yılında çıkardığı Pardoks adlı albümle klasik batı müziği ve yabancı pop şarkılardan oluşan şarkıları bağlama ile yorumladı ve bu albümle dikkati çekti.

Albümleri

Yedi Karanfil 3 - 1995
Yedi Veren - 1996
Yol Türküleri - 1998
Paradoks - 2005
Sağanak - 2006
Sözün Bittiği Yer - 2008
Koleksiyon - 2008

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 598
favori
like
share