Mol hamilelik tam olarak nedir?
Hamilelik gerçekleştikten sonra, bebeğin gelişmeme durumudur. Bunun yerine, sadece kesecikler içeren bi doku gelişir. Hamile kadın, normal hamilelik belirtilerini ve vücut değişikliklerini görür. Mol hamileliğin kötü bir durum olmadığını bilmek gerekir.

Mol hamileliğin belirtileri nelerdir?
Hamilelik belirtileri aşırı hissedilebilir. Kadın bu durumda, hafif kanama veya kahverengimsi akıntı görür. Rahim dönemine göre daha büyük veya daha küçüktür. Karakteristik bir imajı olduğundan, bulgu ultrasonla hemen teşhis edilir.

Mol hamilelik teşhisini ne izler?
Genelde kürtajla, rahmin içi temizlenir. Bazen de, aşırı kanamayla prosedür gerçekleşir.

Mol hamileliği tedaviden sonra ne takip eder?
Mol hamilelik iyi huyludur fakat kötü olma ihtimali vardır. Olasılık, rahmin temizlenmesinden birkaç ay sonra ortaya çıkar. Devamında 1-2 sene hamile kalmmaması tavsiye edilir. Bazı uzmanlar 1 seneyi yeterli bulur.
Bu arada, idrar tahlilleriyle hormon seviyeleri ölçülür. Bu kontrol döneminde, hamile kalınması işi zorlaştırır.

Bu kontrol döneminde hormon seviyesi beklenilen şekilde düşmezse, ne olur?
Bu, hastanın “devamlı mol”u olduğunu gösterir, hatta “choriocarcinoma”ya dönüşebilir. Ne olduğunu anlamak için testler yapılır. Tedavi genelde kemoterapi şeklinde olur. Zamanında yapılması durumunda, tedavi başarılı sonuç verir.

Mol hamileliğin kötüleşip choriocarcinoma şekline dönüşme ihtimali nedir?
Muhtemelen %5′ten azdır. Bu değişime neden olan, yaşlı anne olma, önceden bir mol hamilelik yaşama gibi faktörler vardır. Ama tüm bu etki altındaki kadınlar yakından incelenmelidir.

Mol hamileliğe yatkınlığa neden olarak bilinen faktörler var mıdır?
Hayır.

Bu etnik midir veya genetik midir?
Hayır ikisi de değildir.

Mol hamilelik sonrası kemoterapi yapılması, artık kansere dönüştüğünü mü gösterir?
Hiç de değil, beş kişiden birine kemoterapi uygulanır. Çünkü devamlı mol durumu görülür, kötüleşebileceğinden kemoterapi uygulanmalıdır. Kemoterapi uygulanan kişilerden ancak dörtte birinde kanser görülmüştür.

Choriocarcinoma ne tür bir kanserdir?
Şiddetli bir tümördür, hamileliği etkiler.
Sonraki hamilelik; mol, normal, dış gebelik veya düşük olabilir. Choriocarcinoma, kemoterapiye karşı çok hassastır, zamanında yapılırsa tedavi %100 başarılı olur.

Choriocarcinoma hamilelikle hemen başlar mı?
Çoğu vakada, birkaç gün veya haftada belirir. Fakat maalesef bazı vakalarda, ilk hamilelikten birkaç ay, hatta yıl sonra ortaya çıkar ve bu durumda teşhisi zordur.

Semptomları nelerdir?
Zamanlamasına ve bölgesine göre bu değişir. Semptomlar; düzensiz kanamalar, periyod atlamaları, pelviste ağrı, göğüs rahatsızlığı ve/veya öksürük, kan lekeli veya lekesiz balgam olarak belirir. Önemli olan doktorun durumdan şüphelenmesi ve gerekli teşhisi yapabilmesidir.

Göğüsteki belirtiler, hastalığın rahim dışına da yayıldığını mı gösterir?
Evet. Choriocarcinoma; akciğer, karaciğer, böbrek, dalak, beyin ve diğer organlara yayılabilir. Bu aşamada bile tedavi edilebilir. Beyni etkilemesi, tam bir tedavi gerektirir. Biraz zordur ama imkânsız değildir.

Mol hamilelikten sonraki hamilelikte tekrarlama ihtimali nedir?
%1 gibidir.

Herşeyden emin olmadan önce, kontrol döneminde, tavsiye edilen korunma yöntemi nedir?
Doğum kontrol hapı en uygun yöntemdir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 497
favori
like
share