Vefa Gecesi - Hekimoğlu İsmail

Rahatsızlığı Sebebiyle Bir Süredir Tedavi Gören Edebiyatçı-yazar Hekimoğlu İsmail (Ömer Okçu) İçin Edebiyatçı ve Yazarlar Vefa Gecesi Düzenleyecek. Yayınladığı 52 Eseri Dışında, Tevazu ile Örnek Olan Ömer Okçu, Edebiyatçı ve Yazarlar Tarafından Anlatılacak.

Rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gören edebiyatçı-yazar Hekimoğlu İsmail (Ömer Okçu) için edebiyatçı ve yazarlar vefa gecesi düzenleyecek. Yayınladığı 52 eseri dışında, tevazu ile örnek olan Ömer Okçu, edebiyatçı ve yazarlar tarafından anlatılacak.
'Minyeli Abdullah' ve 'Hekimoğlu İsmail' ile okuyucuların gönlüne taht kuran edebiyatçı-yazar Hekimoğlu İsmail, 'Bir Gönül İnsanı Hekimoğlu İsmail' başlıklı programda fikir adamları tarafından anlatılacak.

Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde 9 Haziran Salı günü saat 18'de İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan'ın açılış konuşmasıyla başlayacak olan program kapsamında belgesel film gösterimi ve açık oturum gerçekleşecek. İBB Kültür Daire Başkanlığı Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk'ün başkanlık yapacağı açık oturumda yazar Ahmet Günbay Yıldız, Prof. Dr. Nurullah Genç, yazar Recep Şükrü Apuhan, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı konuşmacı olarak katılacak. Programda ayrıca; yönetmen Yücel Çakmaklı, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, Durmuş Göktekin, yazarlar Vehbi Vakkasoğlu, Ahmet Şahin, Yavuz Bahadıroğlu, Nevzat Tarhan, Cemal Uşak, Can Alpgüvenç ve Mehmet Nuri Yardım Hekimoğlu İsmail'le ilgili duygu, düşünce ve hatıralarını anlatacaklar.

HEKİMOĞLU İSMAİL KİMDİR?

Hekimoğlu İsmail (Ömer Okçu) 1932 yılında Erzincan'da, okuma yazma bilmeyen bir anne babanın çocuğu olarak, kitap bulunmayan bir evde dünyaya geldi. Yıllar sonra dedesinin ismi ile yazdığı Minyeli Abdullah isimli eseri satış rekorları kıracak, eserin sinema uyarlaması ise kapalı gişe oynayacaktı.

Ömer Okçu nakit para sıkıntısı çekmemek amacıyla memur olmak için maddi sıkıntılar içinde, amelelik yaparak ortaokula gitti. Ortaokulu bitirdiği dönemde gördüğü bir ilan üzerine astsubay olmaya karar verdi. Bu dönemde okumaya ve her şeyi araştırmaya başlar. Görev yaptığı dönemde füze eğitimi için Amerika'ya gönderilir. Türk Hava Kuvvetleri'nden 1972 yılında emekli olur.

1967 yılında yazdığı Minyeli Abdullah romanı sebebiyle defalarca gözaltına alınan Hekimoğlu İsmail, o günden pek çok aylık ve günlük yayında yazılar yazmı, yurtiçi ve yurtdışında sayısız konferanslar vermiş, 52 esere imzasını atmıştır. Okçu, beynine giden damarlarda yaşanan tıkanıklık sebebiyle bir süredir tedavi görüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 324
favori
like
share