Çoğu zaman jinekolojik hastalıkları çağrıştırsa da karın bölgesindeki ağrıların asıl sebebi sindirim sistemi olabilir. Bunun için ağrıları tanımak belirtilerini bilmek gerekir.

Safra kesesi ağrısı
Belirtileri: Özellikle yemek sonrası ağrının şiddeti artar. Bulantı kusma gaz gibi sorunlar ortaya çıkar. Yumurta çikolata kızartma gibi yiyecekler ağrıyı artırır. Ağrı karnın üst tarfında görülür. Cerrahi madahale gerektirir.

Mide-bağırsak ağrısı
Belirtileri: Ağrıya mide yanması ekşimesi eşilik eder. Açlık arttıkça ağrı da artar. Ağrı göbek kısmında oluşur. Ülser tedavisi diyet ve asit önleyici lar yapılabilir. Kanlı kusma kanlı dışkı mide kanaması habercisidir.

Bağırsak ağrısı
Belirtileri: İshal veya kabızlık görülür. Ağrı karnın aşağı kısımlarındadır. Karın ağrısı artarsa dışkı ve gaz çıkarılamazsa bulantı ve kusma olursa hemen hastaneye başvurun. Bu belirtiler bağırsak tıkanmalarının habercisi olabilir.

Pankreas ağrısı
Belirtileri: Karın ağrısı kilo kaybı. Ağrı karnın orta kısmı görülür ve sırtı da vurabilir. Cerrahi müdahale veya la tedavi edilebilir.

Apandisit ağrısı
Belirtileri: Bulantı kusma iştahsızlık ateş. Ağrı göbek etrafında başlar sağ karın boşluğunda hissedilir. Cerrahi müdahale gerekir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 635
favori
like
share