Gülriz Sururi
Gülriz Sururi

[FONT=Elephant]Annesi: İlk Türk primadonnası Suzan Lûtfullah Sururi… [FONT=Elephant]Babası: İlk operet kurucularımızdan Lûtfullah Sururi…
[FONT=Elephant]Amcaları: Yusuf, Celal, Ali Sururi. İlk operet tiyatrosu oyuncu ve yazarları…

[FONT=Elephant]Önce annesinin karnında sahneye çıktı, sonra Muhsin Ertuğrul’un isteğiyle 12 yaşında Çocuk Tiyatrosu’nda…
[FONT=Elephant]Muhsin Ertuğrul, onu yetenekli bulup konservatuara seçti. Orada dönemin önemli hocalarından tiyatro, şan, bale dersleri aldı. Bu arada Şehir Tiyatrosu’nda ufak tefek roller oynamaya başladı.

[FONT=Elephant]Küçük yaşta hayatını kazanmak zorunda kaldı. Konservatuarı bitiremeden bazı özel topluluklarda kendini başroller oynarken buldu.

[FONT=Elephant]Büyük ustaların yanında çıraklık etti. Kendisi bu döneme çok değer veriyor, “Tiyatroyu Muhsin Ertuğrul’dan öğrendim, sahne rahatlığını Muammer Karaca’dan, şöhreti Haldun Dormen’de buldum, Engin Cezzar çok yönlü oyunculuğumu ortaya çıkardı, Haldun Taner ve Güngör Dilmen’in seçkin bir oyuncu olmamda rolleri büyük” diyor.

[FONT=Elephant]Tiyatroda olduğu kadar, yazdığı kitaplarla da ünlendi. “Kıldan İnce Kılıçtan Keskince” (Anı), “Bir An Gelir” (Anı), “Seni Seviyorum (Roman), “Girmediğim Sokaklarda” (Öykü), “Biz Kadınlar” (Gazete yazıları)adlı kitaplarının yanı sıra, üç sahnelenmiş oyunu ve üç yemek kitabı var.
[FONT=Elephant]Televizyonda beş yıl süren, ilk yemekli sohbet programı “A La Luna”yı gerçekleştirdi. Buna, füzyon mutfağının ülkemizdeki ilk tanıtımı diyebiliriz.

[FONT=Elephant]Yemek yapmaktan, dostlarıyla güzel sofralarda içki içmekten hoşlanıyor. Sigar içmiyor, içenlerle de beraber olamıyor. Kendini “sinemakolik” olarak tanımlıyor.
[FONT=Elephant]Son yıllarda kızı Miraç Zeynep ile geçirdiği saatlerde mutluluğu ve huzuru yakaladığını söylüyor.
[FONT=Elephant]Şu sıralar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde oyunculuk dersi veriyor, titiz elemeler sonucu seçtiği gençlere birikimlerini aktarmaktan, onları yazıp yönettiği müzikal oyuna hazırlamaktan çok memnun.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 305
favori
like
share