23. Uluslararası İzmir Festivali

Son iki yıldır Japonya’nın kültür ve sanat adası Sado’dan hiç ayrılmadan kendilerini yenileyen KODO, büyük “Tek Dünya - Ekkyo: Sınır Ötesi” turnesi ile İzmir’e geliyor. Efsanevi davul sanatının marka ismi Kodo, bünyesine kattığı kadın sanatçılar ve Japon kültürünün geleneksel danslarıyla zenginleşen programıyla 23. Uluslararası İzmir Festivali’ni açacak.

13 Haziran 2009 Cumartesi günü saat 21.30′da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki eşsiz gösteri ile hasret sona erecek. İzmirli sanatseverlerle ilk kez 11. Uluslararası İzmir Festivali’nde tanışan Kodo, unutulmaz anılarla ayrıldıkları kente yıllar sonra dönmekten büyük mutluluk duyduklarını, İzmir’e gelmeyi sabırsızlıkla beklediklerini bildirdi.

Günümüzün en güçlü performans topluluklarından biri olan Kado’nun temelleri 38 yıl önce, modern yaşamın sıkıntılarından bıkan ve geleneksel Japon Kültürünün yok olmasından yakınan bir grup meslek sahibi genç adamın uzak Sado Adası’na yerleşmesiyle atıldı. Sado’da geleneksel Japon Davulu Taiko’yu çalmayı öğrenen gençler geçen yıllar içinde geleneksel Japon Kültürüne uygun yaşamları, Taiko’nun insanları bir araya getiren ritmi ve sesinin büyüsüyle hobilerini önce meslek ardından yaşam şekli haline getirmeyi başardı.

Japoncada “Davulun çocukları” ve “Kalp Atışı” anlamlarına gelen Kodo, 23. Uluslararası İzmir Festivali’nin açılışında solukları kesecek. Köklerini binlerce yıllık Japon geleneklerinden alan 12 parçalık gösterileriyle kadın ve erkek yorumcular, yüreklerimizin aynı ritimde atmasını sağlayarak, AASSM’yi dolduran izleyicilerini tek bir dünyada buluşturacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 525
favori
like
share
sevil1903 Tarih: 15.07.2009 19:05
23. Uluslararası İzmir Festivali, 16 Temmuz 2009 Perşembe günü Bergama Akslepion Tiyatrosu‘nda Saklı Aryaların izini sürecek. Zengin ve asil sesli soprano Leontina Vaduva, piyanist Alexandre Petrovici eşliğinde Opera edebiyatının seçkin aryalarını seslendirecek. Saat 21.30′da başlayacak konserde Vaduva, doğum yeri olan Romanya’nın tanınmış bestecilerinin eserlerine de yer verecek.

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşecek konserde, antik dünyanın sağlık merkezi Asklepion bir kez daha ruhları dinlendirecek, yaşama sevinci verecek bir sanat olayına ev sahipliği yapacak. Romen asıllı Fransız soprano Leontina Vaduva, Toulouse Capitol’ünde kendisinin fetiş rolü haline gelen “Manon de Masenet” prömiyerinden bu yana, dünyanın en itibarlı operalarında ve festivallerinde birçok uluslararası orkestra ile birlikte sahne aldı. Özellikle, Paris-Bastille, Londra-Covent Garden, Milano-Teatro de la Scala, Viyana-Staatsoper, New York-Metropolitan Opera ve ayrıca Floransa, Münih, Berlin, Barselona, Madrid, Chicago, Los Angeles, San Fransisco, Buenos Aires, Santiago ve Tokyo’daki performanslarında coşkulu alkışlar aldı. Çok önemli şefler ve aralarında Placido Domingo, Roberto Alagna, José Cura gibi dünyanın en tanınmış isimlerinin bulunduğu sanatçılarla birlikte söyledi. Vaduva, kariyeri boyunca Opera’nın bütün büyük kadın kahramanlarına can vermiş ve pek çok ödülle taçlandırılmıştır.

Saklı Aryaların İzinde - Leontina Vaduva Konseri’nin biletleri, 100, 40 ve 20 Tl’ye Biletix gişelerinden alınabilir. 100 TL’lik özel bölüm dışında öğrenci, öğretmen, emekli ve 60 yaş üzeri izleyiciler için yüzde 50 indirim uygulanmaktadır.

Konseri izlemek isteyen İzmirli sanatseverler için 16 Temmuz günü saat 18.00 - 19.00 arasında Sabancı Kültür Sarayı yanından Albaş Firmasının Otobüsleri kaldırılacaktır. Gidiş dönüş 15 TL ücret alacak otobüsler dönüşte Buca, Balçova, Alsancak, Bornova ve Karşıyaka’ya dağıtım yapacaktır.
sevil1903 Tarih: 07.07.2009 17:12
23. Uluslararası İzmir Festivali 10 Temmuz 2009 Cuma günü Efes Celsus Kütüphanesi’nde yapılacak “Akdeniz Serenadı” konseriyle devam edecek.

Marchigiana Filarmoni Yaylı Topluluğu günümüzün önemli besteci ve gitar sanatçılarından Giovanni Seneca ile çalacak. Konser Uluslararası İzmir Festivali’nde 23 yıldır ilk kez sanatçılarının özel isteği üzerine saat 21.00′de başlayacak.

İtalyan Orkestral Konser Enstitüsü’nün resmen tanıdığı 13 topluluktan biri olan “Marchigiana Filarmoni Yaylı Topluluğu 1985 yılında kuruldu. Şef Donato Renzetti’nin sanat direktörlüğünde Rossini’den Spontini’ye uzanan bir repertuarın yanı sıra çağdaş bestecilerin eserlerini de seslendiren topluluk, 23. Uluslararası İzmir Festivali’nde Rossini, Boccherini ve Rodrigo’nun yanı sıra konserin solisti Giovanni Seneca’nın da iki eserini seslendirecek.

Gitarist ve kompozitör olarak haklı bir üne sahip olan Giovanni Seneca, en önemli İtalyan kentlerinde ve aynı zamanda Paris, New York, Philadelphia, Tel Aviv, Sarajevo ve Belgrad’da solist olarak ve oda gruplarında konserler icra etti. Adına eser bestelenen solistlerden biri olarak hayranlık uyandıran bir kariyere sahip olan Seneca, klasik gitarın günümüzdeki büyük isimlerinden biri olarak tanınıyor.

Hem lirik hem de senfonik repertuarlara karşı son derece esnek bir yaklaşım sergileyen Marchigiana Filarmoni Orkestrası’nın, (yıllar boyunca onlarla çalışan şeflerinin ve müzisyenlerin de söylediği gibi) artistik ve yorum seviyesindeki özel uyum yeteneği onları diğerlerinden farklı kılıyor.

İzmir İtalyan Konsolosluğu işbirliği ile düzenlenen “Akdeniz Serenadı” konserinin biletleri bir hafta öncesinden tükendi. Festival, 16 Temmuz 2009 Perşembe günü Bergama Asklepion Tiyatrosu’nda yapılacak “Saklı Aryaların İzinde” konseriyle devam edecek.
sevil1903 Tarih: 14.06.2009 11:03
[url]http://www.main-board.com/kultur-ve-sanat-etkinlikleri/204965-kodo.html[/url]