Konversiyon Bozukluğu - Çocuklarda Konversiyon Bozukluğu Nedir

Motor işlevlerde bozukluk felç, kuvvet azlığı, ayakta durma veya yürüme güçlüğü şeklinde ortaya çıkar. Çocuk dengesini sağlayamaz görünümdedir.

Konversiyon bozukluğu genellikle hareket ve duyu organlarında organik bir temele dayanmayan işlev yitimi, işlevlerin azalması veya çoğalması şeklinde gözlenen bozukluklardır.

Hem motor işlevlerde, duyu organlarında veya vücut fonksiyonlarında işlev bozukluğu olarak ortaya çıkabilir ve herhangi bir hastalığı taklit edebilir.

Gerçekte çocuğun veya gencin çeşitli duygusal sorunları veya çözemediği çatışmaları vardır. Bu çatışmalar bilinçdışı bir savunma sonucu, istemli çalışan organlara aktarılarak bedensel belirtilere dönüştürülmüştür.

Motor işlevlerde bozukluk felç, kuvvet azlığı, ayakta durma veya yürüme güçlüğü şeklinde ortaya çıkar. Çocuk dengesini sağlayamaz görünümdedir. Ancak düşme ve kendine zarar verme nadirdir.

Duyu organlarında işlev bozukluğu şeklinde ortaya çıkan konversiyon belirtileri ise çift veya tek taraflı körlük, sağırlık, görme alanı kısıtlılığı, ellerde his kaybı veya azalmasıdır.

Açıklanamayan ağrı yakınmalarıyla gelen hastalar genellikle konversiyon bozukluğu tanısı alırlar. Ancak konversiyon belirtileri arasında en sık görülenler bayılma, kasılma ve havalelerdir. Bu gibi nöbetler her tür epileptik nöbeti taklit edebilir. Epileptik nöbetten farklı olarak psikojenik nöbet uzun sürebilir, hasta nöbet sırasında konuşabilir, etrafındaki konuşmaları duyar ve anlar, ağrılı uyaranlara yanıt alınır, nöbet genellikle ağlayarak sonlandırılır.

Birçok vakada konversiyon bozukluğu organik hastalıkla birlikte olabilir ya da organik hastalığa ikincil olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle iyi araştırılmalıdır. Eğer organik bozukluk şüphesi tamamen uzaklaştırılmışsa ilaç destekli psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 507
favori
like
share