Fuat Hüsnü Kayacan Kimdir - Fuat Hüsnü Kayacan Resimleri - Fuat Hüsnü Kayacan Biyografisi - Fuat Hüsnü Kayacan Hakkında
Fuad Hüsnü Kayacan, (d. 1879, İstanbul - ö. 1963) İlk Türk futbolcusu olarak bilinir.

Amiral Hüseyin Hüsnü Paşa' nın en küçük oğlu olan Fuad Bey, 1879 yılında İstanbul'da doğmuştur. Deniz Harp Okulu'nda öğrenciyken, Kadıköy ve Moda'da oturan İngiliz ailelerin kendi aralarında kurdukları futbol takımlarından etkilenerek, arkadaşı Reşat Danyal Bey'le birlikte Türk gençlerden oluşan "Black Stockings" (Siyah Çoraplılar) adında bir takım kurdu.

Bu takımın istibdat dönemi hafiyeleri tarafından ilk maçında sahada basılıp dağıtılması üzerine 1904 "Boby" takma adıyla İngiliz takımı olan Cadikeuy (Kadıköy) takımında oynamaya başladı. Cadikeuy ve Moda kulüplerinde üç yıl oynadıktan sonra 1908' de Horace Armitage ile birlikte Galatasaray Spor Kulübü' ne geçti ve 3 defa İstanbul Ligi şampiyonluğunu kazandı.

1912' de görevli olarak İngiltere' ye gitti. 1914' de yurda döndükten sonra Fenerbahçe' de idarecilik ve teknik direktörlük yaptı. Ayrıca tenis öğretmenliği de yaptı. Fenerbahçe Disiplin Kurulu üyesiyken Osman Kavrakoğlu' nu Fenerbahçe Spor Kulübü' nden iftira suçlaması nedeni ile ihraç etti.

1920' den itibaren gazete ve dergilerde futbolla ilgili yazıları yayınlandı. Politik kimliği sayesinde Fenerbahçe başkanı olan Osman Kavrakoğlu yüzünden Galatasaray Spor Kulübü' ne 1951 yılında geri döndü. Galatasaray Spor Kulübü' nün 29 sicil numaralı üyesi olan Fuat Hüsnü Kayacan 1956 yılında Galatasaray Spor Kulübü' nün 50. yıl kutlamalarına katılarak altın madalya ile ödüllendirildi. Bu madalya sadece 40 kişiye layık görülmüştü. Ayrıca kendisine 50.yıl Zafer Madalyası da verildi. 1963 yılında Galatasaray Spor Kulübü Divan üyesi iken vefat etti.

Ömrünün son dönemlerinde kendisi ile yapılan söyleşilerde, Fenerbahçe' de hiç bir zaman futbol oynamadığından bahsetti, futbolda ki yozlaşmadan bahsedip Ali Sami Yen gibi yöneticilerin artık olmamasından yakınmıştı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 349
favori
like
share
Nehir Tarih: 06.06.2009 21:46
Not : Fuat Hüsnü Kayacan - İlk Türk Futbolcusu