İftitah Tekbiri
Kelime anlamıyla başlangıç tekbiri demek olan iftitah tekbiri, namazın farzlarından birisi olup, namaza başlarken alınan tekbirdir. Buna tahrime de denir.

Namazın on iki farzından biri olan iftitah tekbiri, namaza "Allâhu Ekber" şeklinde tekbir alarak başlamaktır. İftitah tekbirinin "Allâhu Ekber" cümlesiyle yapılması namazın vaciplerindendir. Bunun yerine Allâh'ı yüceltme anlamını taşıyan "Allâhu Kebîr", "Allâhu Azîm" sözleriyle tekbir alınması halinde, farz yerine getirilmiş olur. Ancak vacip terk edilmiş olur. Tekbiri, kişinin kendisi işitecek kadar bir sesle alması gerekir. Tekbirde, Allâh kelimesinin ilk harfi olan (A) harfinin veya tekbirin son hecesi olan (ber) hecesinin uzatılarak okunması caiz değildir. Bu şekilde okunması halinde, iftitah tekbiri sahih olmayacağından, namaz da geçersiz olur. Ayrıca iftitah tekbirinin sahih olması için, tekbirin niyetten sonra ve ayakta alınması, tekbir ile niyet arasına namaza aykırı bir şey girmemesi, cemaatle kılarken imamdan sonra alınması gerekir.

Tekbir alırken erkekler, ellerini, baş parmakları kulak memelerine değecek şekilde kaldırır ve avuç içlerini kıbleye gelecek tarzda açarlar. Bayanlar ise, avuçları kıbleye doğru gelecek şekilde göğüslerinin hizasına kadar kaldırırlar.
KAYNAK
T.C BAŞBAKANLIK
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6050
favori
like
share
paye Tarih: 10.06.2009 21:39
Namazın on iki farzından biri olan iftitah tekbiri, namaza "Allâhu Ekber" şeklinde tekbir alarak başlamaktır.
bu tekbir basite alınacak bir olay değil. ama bizler sadece ağzımızla Allah u ekber deyip başlıyoruz namaza.bütün kainatı yaratan bizlerin hizmetine sunan Allah ın huzuruna dururken biraz daha duyarlı olmak gerekmezmi acaba?