dalış sporu - dalış sporunun yapıldığı yerlerDünyanın en iyi sualtı fotoğrafçılarından biri olan David Doubilet'e (National Geographic'in sözleşmeli fotoğrafçısı) herkes bu soruyu soruyor: En sevdiğiniz dalış yeri neresi?Doubilet, neredeyse 60 Geographic makalesinden sonra bile hala seçim yapmakta zorlanıyor. İnsanlar bu soruyu farklı nedenlerle soruyor diyor. Romantik bir balayında dalış yapacağınız bir yer arıyorsanız, Bora Bora'ya gidin.

David Doubilet'e göre dünyanın en iyi dalış noktaları:

1. Milne Körfezi'ndeki Resifler

Papua Yeni Gine. Büyük Okyanus'un batı bölümünde dünyanın en zengin mercan resifi sistemlerini besleyen, suyu sıcak bir alan var. Bu körfez, Batı Pasifik'in bozulmamış bir köşesi. Endonezya da aynı kuşakta ama Papua Yeni Gine'de Endonezya'daki aşırı nüfus yok.

2. Tasmanya

Burada, tuhaf deniz ejderlerinden Tasman Denizi'ne doğru sokulan sık ormanlara kadar herşey çok farklı. Adanın doğu kıyısında toplanan plankton açısından zengin soğuk sular, derin deniz canlılarını sığlıklara çekiyor

3. Hopkins Adası G.Avustralya

Deniz aslanları çılgın bir torpil gibidir, ama buradaki Avustralya denizaslanları köpek yavrularından hemen hemen farksız: Akıllı, eğlenceli, yaratıcı -şimdiye kadar birlikte daldığım en harika canlılar.4. Güney Afrika kıyıları

Büyük beyaz köpekbalıklarıyla dolu ama bundan fazlası da var. Sardalyeler göç ederken fok, yunus ve pek çok yırtıcıyı bu kıyılara çeker.

5. Kızıl Deniz'in kuzeyi

Artık keşfedildi ama benim için özel bir yeri var: National Geographic için ilk fotoğraflarımı burada çektim (Kasım 1972).

6. Bali, Endonezya

Kuzeydoğu su açıklarındaki koyu renkli volkanik kum, rengarenk canlılar için kusursuzbir fon oluşturuyor (solda).

7. North Sound Koyu, Grand Cayman

Berrak sular ve vatozlar bana her zaman büyük bir huzur verir. Kuşkusuz her gün yüzlerce dalgıç geliyor, ama turist tekneleri burada fazla kalmıyor. Günü burada geçirin ve ışığın değişimini izleyin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 554
favori
like
share
melis.a Tarih: 10.01.2012 15:50
çok beyendim !
Sphere Tarih: 02.01.2012 16:22
zevkli bir spor aslında, yapmak lazım :3:
BiR-DOST Tarih: 02.01.2012 13:22
Eline sağlık
salamurayaprak Tarih: 23.05.2005 21:27
zevkli işdir yaw denizin altından balıkları dikizliıon... :5: