Deniz Yılmaz - Deniz Yılmaz Kimdir - Deniz Yılmaz Biyografisi

Deniz Yılmaz 5 Şubat 1974 günü, İstanbul’da dünyaya geldi.Öğrenciyken yer jimnastiğiyle ilgilenmeye başladı ancak sakatlanınca jimnastiği bırakması gerekti.Bunun üzerine Deniz gitarla ilgilenmeye başladı.Deniz Yılmaz’ın müzik hayatı böyle başladı.

Müzik Hayatı

Ortaokulda gitarın yanı sıra davul dersleri de aldı ve yine bu tarihlerde grup Indians’ı kurdu

Lise yıllarında gitarist ve solist olarak katıldığı bir çok yarışmada derece alınca ‘Ben şarkı da söyleyebiliyormuşum’ diyerek gitar ve davulun yanına bir de vokali ekledi.

Daha sonra profesyonel olarak konserler vermeye başladı. Cockroach adlı grupla çalıştı ve bu gruptan Jan Peridar ile ilk prova stüdyosunu açtı.(Yakın tarihe kadar açık olan Stüdyo Punch kapatılmıştır)
1995’te ise kendi bestelerini çalan Outside grubunda yerini aldı.Outside bir çok yarışmaya katıldı.Grup 1997’de Türkçe sözlü müziğe yöneldi ve Kurban adını aldı.

Kurban
Kendisi ‘Kurban’ adının isim babasıdır aynı zamanda. Bu ismi niye seçtiği sorulduğunda da şöyle cevap veriyor: ‘Kendimizi kurban gibi görme, müzikte istediğimizi yapamayacağımız korkusu.Bu pop piyasasında biz kesin kurban oluruz dedik.Aynı zamanda kardeş anlamına da geliyor’ [1] Kurban 1999’da ‘Kurban’ albümünü çıkarıyor ve grubun korktuğu gibi pop piyasasında kaybolmuyorlar, Türkiye’de ki rock dinleyicisi onlara sarılıyorlar ve ‘Sert’ albümü çıkana kadar geçen uzun sürede onların hep arkasında oluyorlar.
‘Kurban’ albümünün çıkışının bir önemi de sudur.Deniz Yılmaz Rock müziğe Türkçe söz yazmakla Türk Rock’ında büyük bir adım atmıştır. O güne kadar müziğe İngilizce söz ve İngilizce’ye benzetilerek okunan Türkçe sözler hakimdi.Deniz Yılmaz işte buna karşı bir adım atmıştı ‘kurban’ albümünde. Deniz Yılmaz 2001 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Duysal Tasarım Programı, Müzik Teknolojisi dalını kazandı.‘Sert’ adlı albümünü Stüdyo Puch’ta kaydetti 2002 yılında çıkan,Kurban’ın .2005 çıkışlı ‘İnsanlar’ albümünde kayıt,mix,prodüktörlük gibi birçok göreve soyundu.

Diğer Çalışmaları

Deniz Yılmaz’ın üyesi olduğu gruplar Kurban’la sınırlı değil.Kendisi aynı zamanda Panik grubunda bas gitar çalmakta ve geri vokal yapmaktadır.Panik’in 2006’da çıkan ilk albümü ‘Almayan Böyle Olsun’da prodüktörlük koltuğuna oturdu ve harika bir uyum yarattı.

Kurban ve Panik grupları dışında Sumeru (eski kraker) grubununda üyesidir ve grupta bass gitar çalmaktadır. Direc-t ‘in ‘rus kozmonatları’ adlı albümünün prodüktörlüğünü üstlenmiştir.

Şebnem Ferah, Demir Demirkan,Öztürk,Direc-t gibi birçok müzisyen ve gruba yazdığı şarkı sözleriyle destek olmuştur. 25 Şubat 2007 günü birliğine teslim olan Deniz Yılmaz, 15 ay askerlik yapmıştır. 5-10 mayıs 2008 tarihleri arasında vatani görevini tamamlamıştır ve artık müzik hayatına devam etmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 370
favori
like
share