zayıflama - diyet - formda kalma
Tatlı tutkusu hem sizi hem de metabolizmanızı yorar. Tipinizi, şeklinizi bozar, canınızı sıkar. Dozunu kaçırırsanız, hipertansiyondan şeker hastalığına kadar birçok sağlık sorununa zemin hazırlar.

Tatlı tutkusu sanıldığı gibi her zaman metabolik bir bozukluktan da kaynaklanmaz. Çoğu zaman çocukluktan gelen yanlış beslenme alışkanlıklarının, stres azaltma çabalarınızın, üzüntülerinizin sonucudur. Kan şekeri düşmesine yani hipoglisemiye bağlı, tatlı yeme krizleri de sık görülüyor. Özellikle kadınlarda aşırı tatlı tüketimi söz konusu olduğunda ve bu durum krizler halinde tekrarlandığında altında gizli bir hipogliseminin varlığını araştırmakta fayda var.

HİPOGLİSEMİ, DEPRESYON STRES, ALIŞKANLIKLAR

Eğer kan şekeri birdenbire çok fazla düşerse, başta beyin hücreleriniz olmak üzere bütün hücrelerin kırmızı ışıkları yanmaya başlar. Enerji yokluğu ciddi bir tehdit hali almış demektir. Bu durumda biyolojik davranışlarınız sizi süratle tatlı aramaya yönlendirecektir. Ne yapıp etmeli vücudunuza en kısa zamanda enerji doldurmalısınız.


Tatlı tutkusunun arkasında bazen de yönetilemeyen stresler, baş edilmeyen korku ve endişeler ya da depresif bir ruh hali vardır. Tatlılar, bazıları için bazen gerçekten de güçlü bir sakinleştirici ya da iyilik hissi veren ilaçlardır. Kendini ödüllendirmek, kızgınlığını gidermek, yalnızlığını, sorunlarını daha az hissetmek için de tatlı tutkunu biri haline gelenlerin sayısı hiç de az değildir.

NE YAPMALI ?
Fazla miktarda tatlı yemek sadece kilo almanıza değil, beslenme dengenizin bozulmasına da yol açabilir. Ne yazık ki görünüşleri ve lezzetleri ile başımızı döndüren o muhteşem lezzetlerin çoğu tam mineral ve antioksidan fakiri ama aynı zamanda zararlı yağların, bol şekerlerin tıka basa doldurduğu yiyecek ve içeceklerdir. Bu tutkudan da kurtulmak istiyorsanız, tatlı yiyecek ve içeceklerle ilişkinizi daha seviyeli bir düzeyde tutun! Daha az şeker kullanın. Tatlandırıcıları bırakın. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle karşılayın. Tatlı isteğinizi yavaş yavaş sütlü tatlılara kaydırın. Sık ve az yemeyi, ruhsal sorunlarınıza kalıcı çözümler üretmeyi de unutmayın.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1094
favori
like
share
Şayeste Tarih: 08.06.2009 10:33
Yok ne olursa olsun ben bu tatlı krizlerinden kurtulamam..
Ama sağol canım bi deneyek bakalım