bebek ve müzik

Ağlayan bebeğinize mırıldanacağınız bir şarkı ya da ninninin onu hemen sakinleştirmesi sizi şaşırtamasın… Siz müziğe yatkın olsanız da olmasanız da bebeğiniz seslere ve hareketlere tepki verebilecek içgüdüye sahiptir. Ona şarkı söylemeniz hatta dans etmeniz bebeğinizin dikkatini çeker ve o da size bazı hareketlerle karşılık verir. Biraz daha büyüdüğünde ise el çırpmaya ve dansınıza katılmaya çabalar.

Küçük bebekler belirli bir melodisi olan hafif, akıcı bir müzikten hoşlanabilirler, büyüdükçe daha hareketli, canlı, vuruşlu, ritmi belirgin müzikleri tercih edebilirler. Bebekler altı haftalık olduklarında bir kaç saniyeden uzun süre bakışlarını yoğunlaştırabilir. anne şarkı söyleyip, el kol hareketi yaptığında bebek bunu izlemekten çok hoşlanır. bebek büyüdükçe anneyle birlikte şarkı söylemeye, dans etmeye çalışacaktır. Eğer bir iki sözcüğü tekrar edebilirse sevinir ve ellerini çırpar. Onun müziğin bir parçası olabileceğini anlaması için, şarkı söylerken ellerinizi çırpın ve onun da bunu yapmasını sağlayın. Bebeğiniz el çırpmayı hemen öğrenemez, burada amaç ona müziğin eğlence kaynağı olduğunu anlatmaktır. Bebeğinizi sırtüstü yatırıp ayaklarını, kollarını hareket ettirerek dans etmesini sağlamak ona müthiş zevk verir. Çocuk şarkıları ya da tekerlemeler söylerken onu kucağınızda hoplatmak, ritme uygun sallamak örneğin fış fış kayıkçı oyununu oynamak onun ritm duygusunu uyandırmaya yardımcı olacaktır. Bebekler biraz büyüdükleri zaman seslere karşı özel bir ilgi duyarlar ve kendi müziklerini yaratmaya çalışır. Bu biraz gürültülü olsa da onlar için çok eğlencelidir. Özellikle kendilerinin çalıştırabilecekleri oyuncaklardan çok hoşlanırlar. En çok vurmalı çalgılar ilgilerini çeker. Çıkardıkları sesten rahatsız olmak bir yana bundan büyük bir keyif alırlar. Bebekler ilk aylardan itibaren ses, renk ve şekillere duyarlı olur ve sallayarak, vurarak ve atarak ses çıkarmaktan büyük zevk alır. Oyuncağından çıkan sesle sevinç çığlığı atan bir bebekten mutlusu yoktur. Uzmanlar, müzik aletlerinden esinlenilerek yapılmış oyuncakların çocuğun zihinsel, sosyal ve bedensel gelişimine büyük katkıları olduğunu vurguluyor.

Henüz konuşamayan bebekler duygularını ve düşüncelerini bu yolla aktarabiliyorlar.

Tepkilerini, çevre tarafından kabul gören olumlu bir yolla dışa vurma fırsatı bulurlar.

Saldırgan ve hırçın çocuklar bu duyguların boşalımını sesli oyuncaklarla sağlayabilir.

Çocuk sesli oyuncakla yaratıcılığını geliştirebilir.

Sesli oyuncağıyla sevdiği ve dinlediği bir müziği taklit edebilir.

Bedensel gücünü oyuncağına vurarak, üfleyerek ya da oyuncağın çıkardığı sesi izleyerek keşfeder. Bu yolla gücünün farkına varır ve kontrol etmeyi de öğrenir.

Oyuncaklar sayesinde, korktuğu sesleri kendisi yaratarak, bu seslerden korkmamayı yaşayarak öğrenir.

Sesli kitaplar çocuğun hem görsel hem de işitsel duyularını uyardığı için eğlenme ve öğrenme işlevlerini aynı anda gerçekleştirir.

Bebeğinize ya da çocuğunuza müzik sevgisini aşılarken bir noktaya dikkat etmek gerekiyor, küçük çocuğunuza müzik dinlemesi için ısrar etmemelisiniz. Yakınında sık sık müzik çalarak, kısa aralıklarla da olsa müziğe ilgi duymasına yardımcı olun. Müzik dinlemesi için zorlarsanız çocukta nefret oluşabilir. Ayrıca belli bir müziği dinlemesi konusunda da etkilemeye çalışmayın. Çocuk hoşlanacağı türü kendi bulmalıdır. Siz seviyorsunuz diye, onu da aynı müzikle ilgilendirmeye çalışmak yerine, farkında olmadan başka müziklere de kulağının alışmasına olanak tanıyın. Bunun en iyi yöntemi, o oyuncaklarıyla meşgulken, sesini çok yükseltmeden dilediğiniz bir müziği çalmanızdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 447
favori
like
share
nis_2 Tarih: 08.06.2009 10:44
çok tatlış yaa emeğine sağLıK