Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi'nde (TÜBİTAK MAM) ''Memeli Hücre Biyolojisinde İleri Yöntemler Uygulamalı Eğitimi'' tamamlandı.

TÜBİTAK MAM Başkanı Vekili Mehmet Önder Yetiş, yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nin (ICGEB) gelişmekte olan ülkelerde biyoteknoloji altyapısının kurulmasını desteklemek ve bu ülkelerin biyoteknoloji alanındaki etkileşimlerini artırmak amacıyla kurulduğunu bildirdi. ICGEB'in yönetim merkezinin İtalya'nın Trieste kentinde, ICGEB'e bağlı 3 araştırma merkezinin ise Trieste, Hindistan'ın Yeni Delhi ve Güney Afrika'nın Cape Town kentlerinde bulunduğunu belirten Yetiş, ICGEB'in bunların yanı sıra biyoteknoloji alanında dünya çapında 57 tam üye ülkede yer alan 38 bağlaşık merkezin oluşturduğu bir ''mükemmeliyet merkezi'' olduğunu ifade etti.
TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünün (GMBE) bir bağlaşık merkez olarak 1989 yılından bu yana TÜBİTAK'ı ve Türkiye'yi bu organizasyonda temsil ettiğini belirten Yetiş, şunları kaydetti:
''Üye ülkeler bu kuruluşun proje, burs, kurs, toplantı, workshop desteklerinden yararlanabilmektedir. Uluslararası katılımlı bir uygulamalı eğitim kursu düzenlemek amacıyla TÜBİTAK MAM GMBE'den bu kuruluşa yapılan başvuru kabul edilmiştir. Bu kapsamda 'Memeli Hücre Biyolojisinde İleri Yöntemler Uygulamalı Eğitimi' başlıklı uluslararası katılımlı eğitim, ICGEB'den alınan 20 bin avro destekle 25 Mayıs-4 Haziranda TÜBİTAK MAM GMBE'de düzenlenmiştir.''
Önder Yetiş, eğitime Türkiye'den 6, Irak'tan 3, Pakistan, Sudan, Tunus, Hırvatistan, Romanya ve Suriye'den 2'şer, Hindistan, İran, Mısır, Bulgaristan ve Mauritius'tan 1'er olmak üzere toplam 26 bilim adamının katıldığını bildirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 873
favori
like
share