CDA, PvdA ve CU'dan oluşan üçlü koalisyon hükümetinin, küresel mali krizin etkilerini ve nüfusun yaşlanmasının sosyal güvenlik sistemine getirdiği yükü dikkate alarak, emeklilik yaşını 65'ten 67'ye yükseltmeye hazırlandığı bildirildi.

Gelecek yıllarda yapılması planlanan yatırımlar için kaynak yaratmanın "ekonomik bir zorunluluk" olduğunu düşünen hükümetin, emeklilik yaşını 65'ten 67 çıkararak milyarlarca avroluk ek kaynak sağlamak istediği ve bunu da hem ekonominin gelişmesi hem de ileriki dönemlerde yapılması planlanan özellikle çevre ve altyapı alanındaki yatırımlar için kullanmayı planladığı bildirildi.
Yaş sınırının yükseltilmesi ve buna bağlı ekonomik önlemlerle ilgili üst düzey memurların çalışmalara başladığını belirten yetkililer, bu grubun yapacağı çalışmaların ilkbaharda tamamlanacağını ve çıkacak sonucun da önce bakanlar kurulunda daha sonra da işçi ve işveren örgütleriyle değerlendirileceğini bildirdi.
Hollanda'da emeklik yaşının yükseltilmesi daha önce de gündeme gelmiş ve hükümetin isteğiyle oluşturulan komisyon tarafından geçen yıl hazırlanan raporda, 2016 yılından itibaren her yıl emeklilik yaşının birer ay yükseltilmesini ve 2040'ta da 67'ye çıkarılması önerilmişti.

O dönemde meclisten gelen itirazlar üzerine konuyu gündemden çeken hükümet, küresel ekonomik krizin etkileri, yaşlanan nüfusun sosyal güvenlik sistemine getireceği maddi yükü ve yatırımlar için devlet bütçesi olanaklarını dikkate alarak konuyu tekrar parlamento gündemine getirmeye hazırlanıyor. Hollanda'da sosyal güvenlik sisteminin devlet bütçesine maliyeti 2006 yılında ulusal gelirin yüzde 4'üne karşılık gelirken, bu oranın 2020 yılında yüzde 7 ve 2040 yılında da yüzde 9'a ulaşacağı belirtiliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 449
favori
like
share