2. Ankara Kalesi Festivali - Kale Festivali - Ankara FestivaliAnkara Kalesi ile kentin bağlarının yeniden kurulması amacıyla düzenlenen 2. Ankara Kale Festivali, 5-8 Haziran tarihleri arasında, konserler, halk oyunları, defile, sergi, panel gibi birçok etkinliği Ankaralılarla buluşturacak.

ANKARA - Ankara Kalesi ile kentin bağlarının yeniden kurulması amacıyla düzenlenen “2. Ankara Kale Festivali" 5 Haziran’da başlıyor. Ankara Kalesi Derneği ve Altındağ Belediyesi işbirliğinde düzenlenen festival, 8 Haziran’a kadar, konserler, halk oyunları, defile, sergi, panel gibi birçok etkinliği, tarihi kalede Ankaralılarla buluşturacak.

Kale ve çevresinin sorunlarının çözümü, kültür varlıklarının restorasyonu ile bölgenin sosyal, kültürel, sanatsal, tarihi, turistik bir merkeze dönüştürülmesi için faaliyet gösteren Ankara Kalesi Derneği’nin söz konusu hedeflerinin bir ayağını da bu sene ikincisi düzenlenecek Kale Festivali oluşturuyor. Ankaralıların ve yetkililerin dikkatini, Kaleye çekerek, binlerce yıllık bir tarihi tekrar canlandırmayı ana hedef yapan festival kapsamında, kalenin farklı mekanlarında, 4 gün boyunca konserler, dans ve halk oyunları, defile ve sergiler, panel gibi pek çok etkinlik düzenlenecek.

Etkinlikler kapsamında 4 Haziran’da, Ankara’da yaşamış farklı medeniyetlere ait giysilerle ve farklı esnaf kesimlerine ait özel iş kıyafetleri giyecek gönüllü gençlerin ve aralarında Mehter Takımı’nın da yer aldığı kortej, Kuğulu Park’tan Kızılay’a kadar yürüyerek tüm Ankaralıları festivale davet edecek. Yazar ve şairler için imza günlerinin de düzenleneceği festivalde, salsa, flamenko, horon, modern dans olmak üzere geniş bir yelpazede dans gösterileri sunulacak.

Festivalde, ayrıca çeşitli rock, pop müzik gruplarından sokak müzisyenlerine, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği korosu vereceği konserlere kadar tam bir müzik şöleni yaşanacak.

Malkoçoğlu kaleyi feth edecek, Nasrettin Hoca eşeğiyle dolaşacak

Ankara Kalesi Festivali’nin ikincisinde, en dikkat çekici etkinliklerden birisi, ünlü sinema sanatçısı Cüneyt Arkın’ın ”Malkoçoğlu” tiplemesiyle temsili olarak kaleyi fethedeceği gösteri olacak. Malkoçoğlu atıyla, bir diğer gösteri olan temsili Nasrettin Hoca da eşeğiyle Ankara Kalesi’nde dolaşacak. Yeni Türkü’nün ücretsiz olarak vereceği açık hava konseri de festivalin merakla beklenen etkinlikleri arasında yer alıyor.

2. Ankara Kalesi Festivali, Türk Parlamenter Birliği Türk sanat Musikisi Korosu’nun vereceği konser, Alman Kültür Merkezi’nin müzik dinletileri, Ankara Caz Derneği konseri, Osmanlı Kıyafetleri defilesi, Antika Müzayedesi, Kitap Mezatı, kukla gösterileri, Kalenin çeşitli yerlerine kurulacak stantlarda el sanatları yapımı, resim fotoğraf sergileri ve kalenin bugüne kadar açılmamış Akkale bölümünde Ankara Devlet Opera Bale sanatçılarının vereceği özel konserle, dikkatleri Kaleye çekecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 974
favori
like
share