Ah şimdiki aklım olsaydı..! dememek için, bugünden yarını düşünmeye başlayın. Çünkü yıllar aslında çok hızlı geçiyor! 10 sene sonra da bugünkü gibi taze bir cildiniz, pırıl pırıl saçlarınız, pürüzsüz bir cildiniz olsun istemez misiniz? İşte size gençliğinizi ve güzelliğinizi korumanın sırları...

Zamanın negatif etkileri ile mücadele: Anti-Aging

Hangi yaşta vücudumuzda ne gibi değişilikler oluyor, sağlıklı, genç ve dinç kalabilmek için nasıl önlemler almamız gerekiyor? Kadınlar her yaşta güzeldir elbette ama yine de siz aşağıdaki önerilere kulak verin, zamana söz geçirin.

20 ve 30lü yaşlardaysanız

Sağlıklı bir geleceğin temellerini şimdiden atın.

Psikoloji: Bol hareket, bol eğlence ve heyecanın iç içe geçtiği yaşamın en keyifli dönemleridir 20li 30lu yaşlar... Ancak geleceğinizi bu dönemde şekillendirdiğinizi unutmayın. Vücudunuza yatırımlar yapın, sağlıklı beslenin, spor yapın, ideal kilonuzu koruyun, sigaradan uzak durun. Spor yapmak stresi azaltır, sağlıklı beslenmek vücut ve zihin sağlığınızı korur.

Beslenme ve vitaminler: İstediğiniz her türlü besini rahatlıkla yiyebileceğiniz yaşlardasınız. Ancak ileride herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmamak ve gençliğinizi korumak için dengeli beslenin. Bu yaşlarda beslenmenizde antioksidan yönünden zengin sebze ve meyvelere ağırlık verin. Antioksidanlar, hücrelerde hasara neden olan serbest radikallerin oluşumunu engeller. Ayrıca bu yaştaki kadınların folik asit takviyesine başlamaları tavsiye ediliyor.

Hormonlar: Testosteron ve kortizol gibi hormonlar, vücudun stresle baş edebilmesini sağlarlar. Bu yaşlarda vücudunuz yeterli miktarda hormon salgılayabiliyor. Ancak 30 yaşını geçtikten sonra hormon salgısı azalıyor. Bunun sonucunda stres katsayısı artıyor ve vücudunuz serbest radikallere karşı etkin bir koruma sağlayamıyor.

Spor: Bu yaşlarda kazanacağınız güç, biyolojik yaşınızın temelini oluşturacak. Dolayısıyla her gün spor yaparak kemik ve kas kitlesini güçlendirmeye özen gösterin.

30-40lı yaşlardaysanız

Hormon düzeyi yavaş yavaş azalıyor!

Psikoloji: İşe güce kendinizi kaptırıp, stresi yaşamınızın bir parçası haline mi getirdiniz? Çok yanlış, stres yaşlanma etkilerini artıran birinici faktördür. Kariyer sahibi olacağım derken, zihin sağlığınızı yitirmeyin. Kendinize bol bol boş zaman yaratın, meditasyon, yoga yapın. Zaman zaman doğa yürüyüşleri yapın, sessizliğin gücünü hissedin.

Beslenme ve vitaminler: Haftada bir kez kırmızı et yiyebilirsiniz. Kızartmalardan ve ağır yemeklerden uzak durmaya çalışın. Kendinize haftada bir kez tatlı yeme izni verin, ona da ihtiyacınız var. Hücrelerinizi serbest radikallerin zararlarından korumak için günde en az 5 kez sebze ve meyve yemeyi ihmal etmeyin. Sebzeleri mümkün olduğunca çiğ ya da az pişmiş olarak yiyin. Çünkü sebzeler pişirildiklerinde vitamin değerlerini kaybediyorlar. Brokoli, maydanoz ve su teresi çok faydalı.

Hormonlar: 30lu yaşlardan itibaren vücudumuz bir yandan serbest radikallerle savaşıyor, diğer yandan hormon seviyesinin düşmesi ile yeni problemlerle tanışıyor. Bu yaşlarda, vücudumuzdaki çeşitli bezlerden salgılanan ve etkilerini çeşitli organlarla, sistemler üzerinde gösteren hormonlarımız, 30 yaşından sonra azalmaya başlıyor. Bu hormonlardan en önemlisi büyüme hormonu. Bazı günler akşam yemeklerini atlayarak, kas çalışmaları yaparak, ideal kilonuza ulaşarak, belirli bazı besinler ve vitamin takviyelerine öncelik vererek büyüme hormonunun seviyesini artırabilirsiniz.

Spor: Amacınız kilo vermek değil, yağ kilolarını kaybetmek. Yani kas kaybetmek değil, yağ kaybetmek. Her iki günde bir yarım saat ya da 45 dakika jogging yapabilirsiniz. Hafta sonları da iki saat bisiklete binebilir, yüzebilir ya da yine jogging yapabilirsiniz.

40-50li yaşlardaysanız

Sağlıklı ve dengeli beslenmek sizin için çok önemli!

Psikoloji: Bu yaşlar kadınların aslında en güzel yaşlarıdır. Kendiyle barışık, gençlik problemlerini geride bırakmış olduğu yıllardır bunlar. Hayata pozitif bakmak için meditasyon ve yoga yapın. Hafızanızı güçlü tutmak için bol bol kitap okuyun, bulmaca çözün.

Beslenme ve vitaminler: Katı yağlardan ve kırmızı etten kaçının. Kemik erimesine karşı bol miktarda yeşillik ve kalsiyum içerikli vitaminler alın. Bu yaşlarda ihtiyacınız olan takviyeler var. Bunlar; C vitamini, E vitamini, betakaroten, selenyum, koenzim Q-10, üzüm çekirdeği ekstresi, sarmısak, omega 3 yağ asitleri gibi maddeler.

Hormonlar: Göğüs kanseri riskine karşı her yıl mamografi çektirin. Her yıl düzenli olarak genel kontrolden geçin.

Spor: Yürüyüş sizin için en uygun spor, günde en az yarım saat tempolu yürüyüşler yapın.

Kendinize iyi bakın, yaşlılık etkilerini azaltın ama her şeyden önce gülümseyin, kendinize ve herkese... Çünkü bu en güzel gençlik aşısıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 704
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 02:10
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
casper Tarih: 24.12.2005 18:06
paylaşımın için teşekkürler :30:
masarac Tarih: 24.12.2005 16:28
teşekkür ederim ama çok zor bu anlattıkların
Halaskar Tarih: 14.10.2005 09:52
Ellerine sağlık verdiğin bilgiler için
PALADAYI Tarih: 14.10.2005 04:03
ALLAH razı olsun puslukurt kardeşim ellerine sağlık
By_UGURCAN Tarih: 14.06.2005 00:01
Bilgiler için sagolasın ellerine saglık
canturk87 Tarih: 05.06.2005 00:51
Zaman akıp gidiyor önemli olan zamanı iyi değerlendirmek.
doktoruydu Tarih: 29.05.2005 20:36
ne yaparsak yapalım zaman bizi alt ediyor
sadece vaktimizi rahat geçiririz o kadar
zaman daima şampiyondur
kimleri yenmedi ki şimdiye kadar
hmask Tarih: 24.05.2005 17:17
paylaşımın için teşekkürler.