Hayvan Yetiştiriciliği Ve Sağlığı Bölümü - Hayvan Yetiştiriciliği - Hayvan Sağlığı Bölümü

Hayvan yetiştiriciliği (besicilik) programının amacı, büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir. Hayvan yetiştiriciliği (besicilik) teknikerleri, kamu sektöründe veya özel sektöre ait çiftliklerde ve mandıralarda çalışabilirler veya kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.

Programın Amacı:
Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik)programının amacı, büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programında fizyolojiye giriş, özel biyokimya, hayvan besleme ilkeleri ve yemleme, küçük işletmeler, hayvan sağlığı ve hijyen, arıcılık, tavukçuluk, kooperatifçilik, hayvansal ürünler teknolojisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programına girmek isteyenlerin, ortalamanın üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, biyolojiye ve ekonomiye ilgili, hayvan yetiştirmekten hoşlanan,girişimci kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programını bitirenlere "Hayvan Yetiştiriciliği Teknikeri" ünvanı verilir. Hayvan yetiştiriciliği teknikeri büyük ve küçükbaş hayvanların bakımı, beslenmesi, üretilmesi ile ilgili çalışmaları yapar. Hayvanlar için sağlığa elverişli ahır ve ağılların yapımı, bunların temizliği, hayvanların merada taze otla veya kışın kuru yemle beslenmesi, kesime hazır hale gelen hayvanların pazarlanması ile ilgili işleri, zootekni alanında uzmanlaşmış ziraat mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları:
Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) teknikerleri kamu sektöründe veya özel sektöre ait çiftliklerde ve mandıralarda çalışabilirler veya kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.


Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ -- KARAPINAR MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT ÜNİVERSİTESİ -- BİNGÖL MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ -- SAFİYE ÇIKRIKÇIOĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
NİĞDE ÜNİVERSİTESİ -- BOR MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ -- KARACABEY MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL -- GEVAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ -- ŞARKIŞLA MESLEK YÜKSEKOKULU
HARRAN ÜNİVERSİTESİ -- VİRANŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
KAFKAS ÜNİVERSİTESİ -- KARS MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ -- YENİŞEHİR İBRAHİM ORHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ -- ÖZALP MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ -- HAKKARİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ -- HINIS MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ -- KARACABEY MESLEK YÜKSEKOKULU

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2081
favori
like
share