Avrupa'daki bitki çeşitlerinin yarısından fazlası, 2080'e kadar meydana gelebilecek sıcaklık artışları nedeniyle tehlike altında.

Güney Afrika Biyo-Çeşitlilik Enstitüsü'nden Fransız araştırmacı Wilfried Thuiller ve arkadaşlarının yaptığı araştırmada, Avrupa'da yetişen 1350 bitki çeşidinin, şu anki iklim koşullarının devam etmesi halinde 2080'e kadar nasıl değişikliklere uğrayacakları incelendi.

Amerikan Bilim Akademisi'nin raporunda yayımlanan çalışmada, İklim Değişiklikleri Grubu uzmanları, iklim değişiklikleriyle ilgili siyasi ve sosyo-ekonomik konulara yer verilen 7 farklı senaryo üzerinde durdu.

Sebep küresel ısınma

2000-2080 yılları arasında hava sıcaklığı ortalamasının 1,8-3,6 derece artması üzerine kurulu bu tahminlere göre, iklim değişikliği nedeniyle Avrupa'nın incelemeye alınan bölgelerinde bitki türlerinin yüzde 27 ila 42'si yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bazı türler yok olacak

Bu tahminlere göre, bazı türlerin yok olacağı ve kuzey kesimlerde diğer türlerin ortaya çıkacağı dönemde Avrupa'da bitki örtüsünün kendini yenileme oranı yüzde 42-63 olacak.

Bitkilerin başka bir bölgede yetişmemeleri durumunda yüzde 22'sinin ciddi şekilde yok olma tehlikesiyle karşılaşacağı ve yüzde 2'sinin soyunun 2080'e kadar tükeneceği kaydedildi.

Araştırmada, bitkilerin yetişmek için daha uygun yerler bulmaları halindeyse yüzde 67'sinin az da olsa yok olma tehdidiyle karşılaşacağı ortaya çıktı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 587
favori
like
share
eflatun Tarih: 24.05.2005 15:43
paylaşım için teşekkür dostum.engin araştırma hevesinide.