Gülden Turalı - Gülden Turalı Kimdir - Gülden Turalı Biyografisi

Gülden Turalı, Türkiye'nin ilk kadın başkemancısı ünvanına sahip müzisyendir.Keman çalmaya 5 yaşında başladı. İlk keman derslerini Kazım Ülgen'den aldı, İstanbul Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümünde Liko Amar'ın sınıfından mezun oldu ve aynı yıl Münih Yüksek Müzik Akademisi'nin yüksek bölümüne kabul edildi. Önce Karl Freund, sonra da Wilhelm Stross ile çalışıp akademiyi bitirdi. Daha sonra Rudof Hindemith ile üç yıl yorum ve oda müziği çalışıp 1961 yılında yurda döndü ve eşi Teoman Turalı ile İstanbul'a yerleşti, daha sonra İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'na (İDSO) dönüşen İstanbul Şehir Orkestrası'na girdi, İDSO'da başkemancı ve konzertmeister oldu. Bu görevi 20

Ocak 2002'de kanser nedeniyle hayatını yitirinceye kadar sürdürdü.
Sanatçı ayrıca İstanbul Oda Orkestrası, Mimar Sinan Solistleri, Akbank Oda Orkestrası gibi oda orkestralarının başkemancılığını yapmıştır. Bir yaylı çalgılar dörtlüsü kurmuş ve gerek bu dörtlüyle gerekse solist olarak çok sayıda konser vermiştir.

1974-1992 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde keman öğretmeni olarak birçok tanınmış kemancı yetiştirmiştir.
2004 yılından bu yana Gülden Turalı anısına Mersin Üniversitesi tarafından genç ve çocuk yarşmacılara yönelik ulusal bir keman yarışması düzenlenmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 680
favori
like
share
myigitsoy Tarih: 09.06.2009 02:29
İlk Kez Duydum ama Öğrendim Teşekkürler Güzel Konu İçin