Carmack'ın dedikleri doğru ise Doom 3 ile birlikte oyun dünyasında yeni bir sayfa açılacak...id Software: ��Bir oyundan fazlasını yapıyoruz... Korkuyu hissetmeniz için çalışıyoruz!��
id Software yapımları... Her çıkışlarında tüm dünyayı peşinden sürükleyen sanat eserleri... John Carmack'ın her defasında daha da efsaneleştiği seriler. Açıkçası tanıdığım tüm oyun müptelaları oyun oynayamaz oldu. Nedenini araştırdığımda hepsinin HL2 ve DOOM 3'ü beklediğini görüyorum. Bu oyunlar akıllarını öyle bir meşgul ediyor ki; hiçbir oyun onları kesmiyor. Oyun ilk duyurulduğunda benzer hisleri bende yaşamıştım. HL2 ile bir şok daha geçirdim. Neyse ki yapımcıların açıklamaları yüreğime su serpti.
E3 2002'de yayınlanan Doom 3 videosunu gören yüzlerce kişi, Carmack'a videonun gerçekten oyun içi görüntülerden oluşup oluşmadığı konusunda yoğun baskılar uygulamışlardı. Carmack aynı açıklamayı binlerce kez yapmaktan bıkmıştır artık, fakat yaptığı şeylere baktığında kendinden ve PC teknolojisinden bile şüphe edecek kadar "gerçek" olmuştur oyunu. Bir çok kişi hala abartı olduğunu düşünüyor, ancak yeni nesil oyun motoru gerçekten dehşet verici.
Kimi oyuncular id yapımlarına değişik bir bakış açısıyla yaklaşmaktalar. Örneğin çoğu kişi Quake 3'ün sadece multiplayer tabanlı olmasını yadırgamıştı. Ama burada önemli olan Quake 3 "oyunu" değil Quake 3 "motoru". Eğer id, Quake 2'den sonra sadece grafikleri geliştirilmiş yeni bir Quake 3 çıkarsaydı ve single player ağırlıklı olsaydı bu oyun bu kadar uzun ömürlü olmazdı. Ve bir şey daha! id oyunlarının motorları hep yeni oyunlar için kaynak olmuşlardır. Şu an piyasada olan ve çok tutulan yapımlar hep Quake 3 motorunu kullanmışlardı. Aynı kronoloji Doom 3 için de geçerli olacak.
Doom 3'te eski serilerdeki gibi daha çok yaratık ağırlıklı düşmanlarımız olacak. Bu tip yaratık avlamadan hoşlanmayanlar bir önceki paragrafı tekrar okusunlar. Çünkü burada oyunun içeriğinden çok teknik yapısı önemli. Ayrıca belirteyim, Doom 3'teki yaratıklar daha önce hiç görmediğimiz kadar gerçekçi oluyor. Korku temalı yeni yapımda düşmanlarımız daha az fakat güçlü oldukları için öldürülmeleri daha zor olacaklar. Doom 3'ün hikayesi her zamanki gibi Mars'ta geçiyor. İlk serilerden farklı bir şeyler beklemeyin; çünkü Carmack'ın açıklamalarına göre üçüncü oyun klasik Doom ile aynı konuya sahip. Doom 3 bir gerilim oyunu ve Doom 3 motoru gerilimi yansıtmak için tasarlanmış bir motor. Hikayeden önce, ensenizde korkuyu hissetmeyi amaçlayan bir yapım...
Çılgınlar gibi geliyor!
Koridor severler için iyi bir haber ise Doom 3'te artık kapıları açmak için keycard arayışına falan geçmeyecek olmamız. Bunun yerine içinde bulunduğumuz uzay üssünün değişik bölümlerinde kapıları açıp kapamakla ilgili konsollara erişmemiz falan gerekecek. Oyunda Doom 2'den tanımadığımız yeni birkaç yaratık da olacak. Bunlardan biri omzunun üzerinde roketatar taşıyan bir iblis. Diğeri ise meşhur mekanik arka bacaklı koca kafalı köpek kılıklı mahlukat.
Silahlar konusunda ise Carmack alışılagelmiş bir kısa menzilli tabanca, klasik shotgun ve bir de assault rifle sözü vermiş durumda. Resmi bir açıklama bulunmamasına rağmen kimi otoriteler oyunda BFG�de olacağını söylemekte ki benim tahminim de büyük ihtimalle bu haberin doğru olduğu doğrultusunda. Bunun dışında Carmack bir çok sürprizi de sona saklıyor.
Şimdi gelelim en önemli kısma. Doom 3 yeni grafik teknolojisi... Herhangi bir FPS'yi açın. Mesela LithTech bazlı Aliens vs Predator'ımızı çalıştıralım. Başladık oyuna. Fenerimizi yakıyoruz. O da ne? Fener tüm odayı aydınlatmıyor! Sadece tuttuğum bölgedeki textureların "gamma correction"ını artıyor gibi bir şey bu. Ne anladım ben bu işten? Hiç gerçekçi değil ki bu! Neredeyse beş yıldır yapılan FPS'lerin tümü aynı bu tip ışıklandırma efektleriyle dolu. Doom 3 ise "Dynamic Lighting" konusunda aşmış bir yapıya sahip. Videoyu seyredenler bilirler. (Video çok şey anlatıyor, bir şekilde edinip mutlaka izleyin). Banyoda yerde duran zombi cesedini yiyen koca cüsseli yaratığı hatırlayın. Tavanda sallanan ampulün odayı aydınlatışı, sallanışı gerçekten mükemmel gözüküyor. Işık tüm nesnelere yansıyor ve böylece gölgelendirme daha sağlam oluyor.


Teknik olarak ne durumda?
Teknik detaylara girecek olursak... Bu tip gölgelendirme şeklinin zaten dehşet bir sistem gerektirecek olan oyunun bilgisayarlarımızı daha da zorlamaması için bir takım sınırlamalar da yok değil. Mesela oyunda yarı-gölge diye bir şey yok. Yani ışığın düşmediği yerler tam karanlık. Gölgeler ve ışık yansımalarının gerçekçi kılınması bump-mapping ile sağlanmış. Daha önceden de bildiğimiz bu efekt tam olarak GeForce3 çipsetli ekran kartlarıyla birlikte desteklenmeye başlamıştı. Tam gölge konusunun sorun çıkarıp çıkarmayacağı sorusuna ise Carmack şu yanıtı veriyor: "Doom 3 zaten karanlık bir oyun ve korku öğesini sağlamak için kapalı mekanlarda bu tip bir ışıklandırma sistemi ideal olacak". Doom 3'ün kaplama, yani "texturing" sistemi de tamamen yeni. Çünkü eski oyunlardaki gibi texture'ları bump mapping'in bu şekilde kullanıldığı bir oyuna aktarmak saçma sapan görüntülerin ortaya çıkması demek. Gölgelerin kaplamalar üzerine yansımaları her ne kadar dinamik olarak gerçekleşse de programcılar aslında iki farklı tipte texture kullanmaktalar. Bunlardan biri normal kaplama, diğeri ise ışık oyunları için tasarlanmış olanı. Bu yüzden bu tip bir oyunu hazırlamak normalden çok daha fazla zaman alıyor. Yeni motorlarla beraber modellemelerde kullanılan poligon sayısı da dehşet derecede arttırılmış. Tabi bir milyona yaklaşan bir poligon sayısını teker teker elleriyle çizemeyecek olan artistlerin işini kolaylaştırmak için de DirectX'ten tanıdığımız N-patches köşe yuvarlatma sistemine benzer daha önce hiç denenmemiş bir teknoloji kullanılmış.
Dediğim gibi yeni teknoloji gelişmiş ekran kartlarına ihtiyaç duyuyor. Doom 3'ü 1024x768 ve üstü çözünürlükte oynamak için gerçekten çok ama çok yüksek bir sistem konfigürasyonuna sahip olunması gerekecek. Bir başka yenilik ise Doom 3'ün 32 bit renk derinliğinin altında çalışmayacak olması. İnsan gözünün görebildiği renk sayısının 16 milyon olduğu bir gerçek, fakat Carmack'ın 32 bit'te ısrar etmesinin nedeni tabii ki de programlama detaylarında yatıyor. Ve sonuçta fazladan kullanılan 8 bit'in farkını ekstra texturelar kullanacak. Başka bir deyişle de oyunu oynarken herhangi bir nesne için ekran kartınızın hesapladığı texture sayısı 20'ye varacak!
Doom 3, Xbox�ta çalışabilecek mi?
Oyun hakkında diğer bir önemli soru ise oyunun konsollara uyarlanıp uyarlanamayacağı idi. Carmarck konsol fanlarını üzmek istemiyordu. Ve sonunda vurucu açıklamayı yaptı. Doom 3 Xbox'a da gelecek. Tabii PC versiyonunun biraz kırpılmış hali olarak. Oyun PS2 için ise kesinlikle yapılmayacak. PS2�nin hem program yazma zorluğu hem de teknolojisi bunun için yereli değil.
Gelelim fizik kurallarına. Artık modellerin oynatabileceği eklem sayısı ve kasların hareketi daha fazla. Her yaratık ağırlığına, ebatına göre hareket edecek. Ayrıca içinde bulunduğunuz ortamlar da tamamen etkileşimli yapıya sahip.Ve etkileşim dediğimde bu sözcük daha çok hareketli modellemeler için geçerli. Yine videoyu seyredenler göreceklerdir. Aygır köpeğimsi yaratığın metal parmaklıklarını büküşünü hatırlayın. Bu kadar komplike grafiklere de süper bir ses şöleni yakışır. Doom 3, %90 single player ağırlıklı olmasına rağmen multiplayer potansiyeline de sahip bir oyun. Zaten yapı itibari ile single player'a yatkın bir oyun.
Evet uzun açıklamalardan sonra ölümcül sorulara geldi sıra; ��Oyun ne zaman çıkacak?�� Firma en erken 2004 başında gelebileceğini söylüyor. Açıkçası gecikeceğini sanmıyorum, o kadar çok fanı var ki; id Software'i topa tutarlar. id Software'den beklentiler çok yüksek. Sonuçta PC oyun kavramını sil baştan değiştirecek bir oyundan bahsediyoruz. Oyun ve PC teknolojisinde sınırlar olduğuna inanırdım. Açıkçası oyun tarihinin DOOM 3'ten önce ve DOOM 3'ten sonra diye ayrılacağına inanıyorum.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 407
favori
like
share