Alpha versiyonu herkeze uğrar da bize uğramaz mı?
Doom Pc oyun tarihinin en önemli oyunlarından biridir. Hatta bazı çevrelerce en önemli oyunudur. Geçtiğimiz E3 fuarında yapılan tanıtımlar ile çoğu kişi anladı ki Doom nasıl oyun tarihinde inanılmaz bir yer edildi ise Doom 3'te aynen öyle bir etki yaratacaktır. Neyse. Bu fuarda gösterilen tanıtımda hazırlanan 3 adet senaryo ile Doom 3 daha şimdiden kendini kanıtlamıştı. Günler günleri aylar ayları izledi ve söylentilere göre fuarda tanıtılan Alpha versiyonunun çalındığı ve internete sızdığı ortaya çıktı. Şahsen ben bunun gerçeklik payı olduğuna pek inanmıyor. Ve bütün internette dolaşan bu Alpha versiyon Doom 3 tabi ki bizim de elimize geçti. Size hem kötü hem iyi haberlerim var.
- Abi Doom 3 bende çalışır mı? - Ne bilim ben!
Merlin'in Kazanı olarak iyi sayılabilecek bir kaç haber verelim Doom 3 hakkında, daha doğrusu Alpha versiyon Doom 3 hakkında. Ne kadar NASA ve ID'de çalışan John Carmack abimiz "sen bu oyunu o makineyle... zor" dese de Alpha versiyon şu dönemin normal sayılabilecek bir bilgisayarı ile 800x600 16Bit'te gayet cillop gibi çalışıyor. İşte Doom 3 Alpha'yı denediğimiz sistemlerden biri :
AMD XP 2000+ İşlemci
EPOX 8K9A2+ Anakart
512 DDR Ram
Geforce 2 Mx 32MB Cardex Ekran Kartı
120GB Western Digital WD 1200 JB
Gördüğünüz gibi işlemcisi ve anakartı ile şu günlerde iyi olan bir sistem olsa da ekran kartı pek iyi olmayan bir sistem. Şimdi burada John abimizin dediklerini hatırlarsak sevinebiliriz çünkü bu sistem ile ortalama 30 fps ile oyunu oynadık. Tabi ki bu yazıyı bu sistemde oynadığımız oyuna göre yazmadık söylemeye gerek yoktur herhalde :) Kötü habere gelince oynadığımız sadece Alpha. Yani Bırakın demoyu beta bile değil. Bu şu demek oluyor; bu versiyon oyunun neler yapabileceğini gösteriyor ama bir çok eksiklik ile. Bu sistem ile iyi oynamamız aslında bizi pek sevindirmemeli. Çıkacak olan tam versiyonda sürünebilir. Alpha, sadece 3 kısa görevi içermesine rağmen tam 1GB yer kaplıyor. Düşünün siz bunun tam versiyonu kaç GB yer ister kaç cd çıkar.
Doom 3'ün bizi korkutmayı başarmasındaki en büyük etmenlerden biri yaratıkları. Eskisinde olan karakterler aynen Doom 3'te yer alacak. Tabi ki bir evrim geçirerek. Alpha'da Lost Soul, Zombiler, sapıtmış askerler, Pinky Demon, Imp, Archville ve Hellknight'ı gördük. Görmez olaydık. Bunca yıl hazırlanan grafik motoru ve modelleme işi ile uğraşanlar gerçekten yeteneklerini konuşturmuşlar. Alpha versiyon olması nedeni ile sanal zeka pek iç açıcı değil. Tam sürümde düzelecektir.
- Abi Doom 3 geldi mi? - Taze bitti bea
Alpha'da mekan olarak çok fazla seçeneğimiz yoktu. Ama genel olarak söyleyebilirim ki bunlar demo bile değil ise tam sürümde neler yaratılır acaba? Mekanlar olabildiğince ayrıntılı. Yanlız şimdilik etkileşimli değiller. Aynaya ateş ettiğinizde kırılmıyor ya da duvarlarda mermi delikleri oluşmuyor. Çevredeki öğeler, duvarlar, kapılar grafik motorunu ve ekran kartınızı sonuna kadar sömürüyor. Bu sömürünün sonunda karşınıza çıkan mekanlar inanılmaz. Işıklandırmalar ve gölgelendirmeler özellikle sistemi zorlayan öğeler. Özellikle videolarda izlediğiniz sevimli yaratık Pinky'nin bulunduğu tuvalet sahnesi aynen videolarda izlediğiniz gibi. Hatta çözünürlüğü ve renk derinliğini yükselttip aynı mekana geldiğimizde daha da etkilendik. Bir çok yerde oyuna ani videolar giriyor. Bir kaç saniye süren bu videoların ardından geçişler o kadar iyi ki aynen videoyu yaşıyor gibi hissediyorsunuz.
Son Sözler :
Yazımın sonunda tekrar söylemek istiyorum, oynadığımız Doom 3'ün sadece Alpha versiyonuydu. Düşük bir ekran kartında bile 640x480 çözünürlükte olsa da iyi çalışması sevindirici bir olay. Bundan çıkarılacak en iyi ders ise bence şu;
Doom 3'ün çıkmasına birkaç ay kaldı. Bu tür düşük bir ekran kartı ile düşük çözünürlükte oyunu rahat oynayabildiğimize göre 1 yıl sonra hepimizde en az Geforce 4 olacağını varsayarsak çoğumuz Doom 3 2004'te oynayabilecek. Ayrıca bu versiyondan anlayabildiğimiz kadarıyla yanda gördüğünüz ekran görüntüleri ve izlediğiniz videolar tamamen gerçek. Belki de John abimiz çoğumuzun düşündüğü "bu oyun bu grafikler ile çıkmaz" sözlerine karşın bilinçli olarak çıkartmıştır bu Alpha versiyonunu. Kim bilir?

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 401
favori
like
share