Abidin BİTER; Toprakları hala barut kokan Tunceli’nin (Dersim) ovacık ilçesine bağlı Burnak köyünde 10 / 02 / 1977 tarihinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Güneşin, Karın ve Rüzgarın hep asi olduğu ama insanlarının özgürlüklerinden, inançlarından ödün vermediği bütün zorlukları kalplerindeki sevgiyle inançla yeşerttikleri ovacıkta tamamladı.

Abidin BİTER babası ( Hıdır BİTER ) tarafından alınan ilk bağlama ile müzik kariyerinin tohumlarını attı. Okuduğu Lisenin son yıllarında sesiz bir rüzgarın fırtınaya dönüştüğü zaman dilimi gibi kendisini geliştirmeye, bağlama çalmayı öğrenmeye başladı. İlk öğrendiği türkü atalarının emanet bıraktığına inandığı, Dersim’in güzel coğrafyasını, özgürlük mücadelesini ve sevgisini anlattığı zazaca olam koye wera XIDIRIME klamdır.

Abidin BİTER orta öğrenimini başarılı bir şekilde bitirmiş, bağlamasını ve müzik tutkusunu da unutmamıştır. Abidin BİTER orta öğrenimini tamamladıktan sonra da zorluklara rağmen öğrenimine ara vermedi. Çünkü o da Dersim’de yaşayan herkes gibi açlık ve sefaletlik çekilse de okumanın ne demek olduğunu iyi biliyordu. Dersim’in tarihi boyunca olumsuzluklar yaşamasına karşın Dersim sevgisinden, toprak sevgisinden ödün vermedi ve bu hırsla yüksek öğrenimine Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi’ni kazanarak devam ederek başarılı bir şekilde mezun oldu. Yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Gazi Osman Paşa’ya ataması çıktı ve kutsal bir görev olan öğretmenlik mesleğine başladı. Ama müzik aşkından, müzik şevkinden ve türkü sevdasından uzak duramadı . Çalışmalarına görevi esnasında da devam ederek belirli günlerde bar programları yapmaya başlayarak müzik tutkusunu devam ettirdi. Bu esnada üç aylık özel müzik dersleri alarak kendisine yetecek kadar gelişmesine yardımcı olacağı temel nota eğitimi aldı. Azmi, başarısı ve hırsı ile ilk Albümü olan Türkü Gözlüm albümünü kendi maddi imkanlarıyla hazırlayıp müzik serüvenine profesyonel anlamda ilk adımını attı. Bu ilk albümü Abidin BİTER için deneme mahiyetindeydi ama dinleyici için pek öyle olmadı. Dinleyici Türkü Gözlüm’ü öyle sevdi ki artık birçok kesim tarafından Abidin BİTER Türkü Gözlü Abidin BİTER olarak anılmaya ve tanınmaya başlandı. Üç yıl aradan sonra ikinci albümü olan Ertelendim’i yine kendi imkanları ile müzik piyasasına sundu ve dinleyiciyle buluşturdu. Bu albümde Ertelendim, Be Hey Can, Mercan Dağları, Arguvanlım ve zazaca kalamı (Dow Dow) parçaları dinleyici tarafından çok beğenildi. İki yıl ardından sonra yine çalışmalarını sürdürdüğü ve kendi besteleri ağırlıkta olduğu üçüncü albümü olan İSYAN dinleyicileri ile buluştu.Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 785
favori
like
share