Namaz Kahramanı Olabilmenin Üç Şartı - islam genel bilgiler


1. Himmetinizi Âlî TutunAllah (c.c.) Rasûlü (aleyhi ekmelü’t-tehâyâ) bize bir hedef gösterirken Cennet’te yüz mertebe bulunduğunu ve Firdevs’in makam bakımından en yüksek derece olduğunu belirttikten sonra “Allah (c.c.) Teâlâ’dan Cennet’i istediğiniz zaman Firdevs’i isteyiniz.” buyurarak himmetimizi âlî tutmamız gerektiğine işaret etmiştir. Dahası bize Firdevs talebinden de öte isteklerde bulunma edebini öğretmiş ve Cenâb-ı Hak’tan neler isteyebileceğimizi gösteren dualar talim buyurmuştur. Ondan öğrendiğimiz dualar sayesindedir ki sabah akşam “Allah (c.c.)’ım Cemâlini seyretme arzusuyla içimizi doldur Sana kavuşma şevkiyle gönlümüzü coştur ve ötede Cemâlinle bizi serfiraz kıl” diyoruz; Cemâlullah’ı müşahedeye rıza-yı ilahîyi tahsile ve rıdvâna ermeye talip olduğumuzu ilan ediyoruz. Evet Peygamber Efendimiz’den öğrendiğimiz bu dualar asla dûnhimmet olmamamız ve himmetimizi hep âlî tutmamız gerektiğini salık veriyor.Her birimiz şöyle demeliyiz: “Allah (c.c.)’ım Rasûl-ü Ekrem (sallAllah (c.c.)u aleyhi ve sellem) Efendimiz namazı hangi enginlikte ikâme ediyor idiyse bana da o idraki lutfeyle; namazın manasını benim ruhuma da duyur. Rabb’im ben de Peygamber Efendimiz’in eda ettiği gibi namaz kılmak ve onu benliğimin bütün zerrelerinde duymak istiyorum.. namaz esnasında Senden başka bütün mülahazalara karşı kapanmayı ve tamamen namazlaşmayı arzu ediyorum. Ne olur Allah (c.c.)’ım bu lütfunu bana da nasip eyle!..”2. Gönlüne İbadet Aşkı Salacak Eserler OkuNamazın hakikatini idrak etme isteği kavlî ve kalbî bir duadır; bu duanın fiilî yanını ise en başta bu mevzuda yazılmış eserleri okumak teşkil eder. Namazı şuurluca kılmak isteyen bir mü’min şayet onunla alakalı üç-beş kitap okumamış büyüklerin bu konudaki mütâlaalarını öğrenme gayretinde bulunmamış ve meselenin nazarî yanını dahi ihmal etmişse onun bu talebinde samimi olduğu söylenemez. Öyleyse namaz yolcusu ikinci adım olarak gönlüne ibadet iştiyakı salacak onu namazın nurlu iklimlerinde dolaştıracak ve mana aleminin büyüklerinin namazla alakalı engin anlayışlarını derin duyuşlarını aktararak içine haşyet dolduracak makaleleri ve kitapları okumalıdır.3. Bu Yolda Israr Etmeliyiz

Hem kavlî hem de fiilî duada ısrarlı olma matlubu elde etme mevzuunda kararlı ve istikrarlı bir tavır ortaya koyma ve aktif sabırla adım adım hedefe yürüme de neticeye ulaşma yolunda çok önemli diğer bir şarttır. Namaz sevdası tâlibin gönlüne hemen düşmeyebilir; insan birkaç günde birkaç ayda hatta birkaç yılda namazın hakikatini duyamayabilir. Dolayısıyla talepte ve neticeye götürecek sebepleri yerine getirme mevzuunda ısrarlı olmak pek mühimdir.Şayet namaz kahramanlığına adaysanız sizi o ufka taşıyacak bütün argümanları kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Hangi ses hangi soluk sizi şahlandırıyor ve kalbinizi coşturuyorsa bir kere değil belki yüz kere aynı vesileye başvurmalısınız. Belki bir kitabı onlarca kez okumalı bir kaseti birkaç kere dinlemeli bir büyüğün sözlerine defalarca kulak vermeli ve oturup kalkıp hep gözünüzü diktiğiniz hedefi düşünmelisiniz. “Olmuyor!” diyerek yoldan dönmeyi asla aklınıza getirmemeli ve kat’iyen aceleci davranmamalısınız. Unutmamalısınız ki bu yolda belki senelerce sular gibi çağlayacak pek çok kayaya çarpacak ama her an biraz daha arınacak ve sonunda ummana ulaşacaksınız. Niyetinizin derinliği ve gayret ü himmetinizin yüceliği nispetinde ötede siz de herbiri bir namaz aşığı olan “ilkler”in hemen arkasında yerinizi alacaksınız.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 284
favori
like
share
nichole Tarih: 10.06.2009 18:19
Rabbim cümlemizi huşu ile namazlarını eda edenlerden eylesin inşaallah.
paye Tarih: 10.06.2009 07:15
ultimatom kardeş haklısın ; ama insanın yaşantısı islama uygunsa ; yani islamın ne kadfarını yaşıyorsa, o kadar namazdan haz alır. başka türlü mümkün değil alamaz.