Suya düşen cep telefonları ilginç yöntemlerle kurtarılabiliyor


CİHAZLA PİL AYRILMALI

Üretici firmaların, garanti kapsamına almadığı ıslanma durumlarında kullanıcının ilk olarak, cihaz fişe takılıysa kısa devre yapmaması için fişi çıkarması değilse aynı riskten dolayı cihazla pilin birbirinden ayırması ardından da SIM kartı çıkartması gerekiyor. Bir çok durumda cihaz ıslansa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.


Cihazın pili ve SIM kartı çıkarıldıktan sonra kuru bir bezle hızlı şekilde kurulanması gerekiyor. Cihaz içerisindeki nemin doğal bir şekilde buharlaşması durumunda telefonun "kurtulma" ihtimali daha fazla bulunuyor.


ELEKTRİK SÜPÜRGESİ ÇEKİN

Cep telefonunun içerisindeki nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması. Ancak saç kurutma makinesinin kullanılmaması gerekiyor.

PİRİNÇ TANELERİ İLE KURUTUN

Çoğu saç kurutma makinesi, ’soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor. Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

DANATURE ALKOL KULLANIN


Kullanıcıların, saç kurutma makineleri, mikrodalga fırınlar ve doğrudan güneş ışığından kaçınması gerekiyor. Öte yandan cihazların "tuvalete düşürülmediği sürece" de alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen "Denature" alkol kullanılabilir.


Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.


GİZLİ İŞARETLER


Birçok kullanıcının, suya düşürdüğü için çalışmayan telefonlarını değiştirmek istemelerinin ardından üretici firmalar, uzun bir süredir cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı.


Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor. Bu işaretler, telefon ıslandıktan sonra dışındaki etiket değiştirilse bile cihazın ıslandığını tespit edebiliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 409
favori
like
share
eyLem_güzeLi Tarih: 13.06.2009 12:17
[COLOR="YellowGreen"]((=
hepsini denemiştim ama malesef hiçbiri işe yaramadı (=
CLassMaN Tarih: 13.06.2009 00:10
Buda BEnim TeCrubem TeLEfonunuzu Suya Yada v.s YerLEre DüşürdüKten Sonra Hemen ALmanızı Tavsiye Ediyorum.. Yoksaki Bir İŞe Yaramıyo
conqueror Tarih: 12.06.2009 20:19
Bende tecrübelerimi aktarayım :5:

İlk maddeyi aynen uygulasınlar ve telefonun dış yüzeyi çıkartılabiliyorsa çıkartılıp dikey konumda min. 24 saat mak. dilediği kadar bekletilmesi, bu işlerim ardındanda güneş gören bir yerde de güneş kremi sürüldükten sonra min. 5 saat güneşletilip kullanıma hazır hale getirebilirler 3 kere başıma geldi ikisi tuzlu su biri normal şebeke ve hepsi yaz döneminde denk oldu onun için tarifimi hangi ayda uygulayacağınıza dikkat edin, sonbahar kış aylarındaki uygulamalar için lütfen daha tecrübelilere müracat ediniz. Teşekkürler.. :72:
ADALI Tarih: 12.06.2009 20:16
çok güzel paylaşım .emeğine sağlık kardeşim.
HENDEK54 Tarih: 12.06.2009 08:03
paylaşım bilgileri için teşekkürler
nichole Tarih: 10.06.2009 18:58
Paylaşım için sağol.